Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 75.000 TL değerindeki ayakkabısı

Yanlış
Bu iddia 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    2 Dakika

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 75.000 TL Değerindeki Ayakkabısı

Bir Facebook sayfası tarafından 1 Kasım 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 75.000 TL değerinde ayakkabı giydiği iddia edildi. Gönderi, 3 binden fazla görüntülenme almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Recep başkanımızın 75.000 TL değerindeki ayakkabısı

Paylaşılan görsel, 11 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Belçika’nın Brüksel şehrinde düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında bir ziyarete katılmasına ait. NATO Zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğü sırada basın o anları fotoğraflamış. Bu ana ait video ve fotoğraflar arşivlerde yer almaktadır. Görüntülerden anlaşılacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşme sırasında iddia edilen 75.000 TL değerindeki ayakkabıyı giyinmemiş.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’nde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile baş başa görüşme yaptığı sırada çekilen fotoğraflar Anadolu Haber Ajansı tarafından paylaşılmış.

Ayakkabının Değeri 75.000 TL mi?

Lüks bir Fransız markası olan Dior, 2020 yılında Jordan Brand ile iş birliği yapacağını duyurmuş. Paylaşılan görseldeki ayakkabı Dior ve Jordan Brand’in iş birliği sonucu piyasaya çıkan ayakkabısı. Sınırlı stoklarla piyasaya sürülen ayakkabının fiyatı Dior’un sitesinde yer almıyor. Sınırlı sayıda piyasaya sürülen ayakkabı yabancı satış sitelerinden satın alınabiliyor ancak ayakkabının fiyatı değişkenlik gösteriyor. 7,900 Dolar ile 10.000 Dolar arasında değişkenlik gösteren ayakkabının ortalama fiyatı 67 bin TL ile 85 bin TL arasında.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Paylaşılan görselde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 75.000 TL değerinde ayakkabı giydiği iddia edilmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paylaşılan fotoğrafı 11 Temmuz 2020 tarihinde Belçika’nın Brüksel şehrinde katıldığı NATO Zirvesi’nde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi esnasında çekilmiş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayakkabısı bahsedilen ayakkabı değil. Üstelik 2018 yılında Dior, Jordan Brand ile iş birliği yapmamıştı. Sonuç olarak, iddia yanlış.

Sonuç olarak;

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 75.000 TL değerindeki ayakkabısı

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Kasım 2020