Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Time dergisi Türkiye’de yangın çıkacağını önceden biliyordu.

Yanlış
Bu iddia 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    4 Dakika

Time Dergisinin Türkiye’deki Yangınları Önceden Bildiği İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 1 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Time dergisinin Türkiye’deki orman yangınlarını önceden bildiği ve kapak fotoğrafında yangınları gösterdiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Şeytanlar ve evlatları gözümüze baka baka planlarını hayata geçiriyor. Biz hâlâ insanlara maskeleri çıkarttiramadık ! Bu kadar ahmakla nasıl bunlara karşı başarılı olacağız bilmiyorum Time dergisi 15 Nisan 2021 kapağı. Covid cemiyeti topladı, sıra da iklim var? Ve yanan Dünya.
photo_1

İddia daha önce Teyit tarafından da incelenmiş.

Time Dergisinin Kapağında Ne Anlatılmaya Çalışılıyor?

Dünyanın en ünlü dergilerinden biri olan ve ilk basımını 1923 yılında yapan Time dergisi, 26 Nisan - 3 Mayıs haftalık sayısının dergi kapağında “İklim Her Şeydir” yazan ve dünyanın farklı bölgelerinde yanan ormanları ele alan bir harita - görsel yayımlandı. Bu kapağın yayımlanması sonrasında sosyal medyada bazı kullanıcılar, “Time dergisi orman yangınlarının çıkacağını biliyordu, her şey sistematik ve planlı” gibi iddialar ortaya attılar.

photo_2

Time dergisinin kapak için bir hikaye ve bir video hazırladığı görülüyor. Hazırlanan kurguya bakıldığında ise dergi kapağı ve hikayede şunun anlatılması hedeflenmiş: Küresel iklim krizi, nerede yaşarsak yaşayalım, hepimizi etkileyecek. Video izlendiği zaman Malezyalı sanatçı Red Hong Yi’nin kapak fotoğrafını yaratmak için altı kişilik bir ekiple çalışıp, 50 bin yeşil uçlu kibrit çöpü ile dünya haritası oluşturduğu anlaşılıyor. Yi’nin ekibi yaklaşık iki hafta boyunca bu kapak üzerinde çalışmış.

photo_3

photo_4

Videonun ilk başında görülebileceği üzere, dünyanın insanlık öncesi döneminde ne kadar yeşil ve güzel olduğundan bahseden bir giriş yapılmış. Ardından insanların dünyaya müdahaleleri ve seçimleri sonucunda dünyanın yok olmaya başlamasından bahsedilmiş. Eserde güçlü bir mesaj vermek adına “insanlar kendi seçimlerinin acısını çekiyor” gibi cümleler de kullanılmış.

photo_5

Ardından ise insanlar gelişmeye ve doğaya müdahale ettikçe dünyadaki yeşilliklerin azaldığı görülüyor. İnsanların müdahalesi dünyaya zarar veriyor ve iklim krizi gibi sebeplerin ortaya çıkardığı durumlar nedeniyle dünyada farklı yerlerde yangınlar çıkıyor.

photo_6

Fakat dünyada farklı yerlerde yangınlar çıksa dahi, yangınlar sadece tek bir bölgeyi etkilemiyor. Verilmek istenen mesajda, iklim krizinin sadece belirli bir bölgeyi değil tüm dünyayı etkileneceği vurgulanıyor. Gezegenin birçok farklı bölgesinde cereyan eden yangınlar, kibritlerden oluşturulmuş dünyayı çok kısa bir sürede tamamen küle çeviriyor.

photo_7

Videoda iki hafta süren bir emeğin nasıl birkaç saniyede tamamen yandığına da dikkat çekiliyor ve “orman yangınları da bunun gibi” mesajı veriliyor.

photo_8

Son olarak ise “Dünyayı bizler yok ediyoruz, yine de tekrardan iyileştirebilecek olanlar yine bizleriz” mesajı veriliyor. Klibin bitmesinin ardından, 3 dakika boyunca ekibin ne gibi mesajlar vermek istediğini ve nasıl çalışmalar yaptığına değiniliyor.

Paylaşımlarda Time dergisinin kapağında Türkiye’de çıkan orman yangınlarının önceden bilindiği iddia ediliyordu. Fakat gerek Time dergisinde yazılan makale incelendiğinde gerekse de kapak için hazırlanan video incelendiğinde önceden belirlenmiş herhangi bir ülkeden bahsedilmiyor. Kapakta verilmeye çalışan ve yazı ile de aktarılan “İklim Her şeydir” mesajı, orman yangınlarının iklim krizi sebebiyle ortaya çıktığını ve durdurulmazsa olayların daha da kötüye gideceğini vurgulamak amaçlı hazırlanmış. Bir başka deyişle, ne Türkiye ne de başka bir ülkede yangınların çıkacağı kesin olarak tahmin edilmemiş veya bahsedilmemiş. Yangınlar son zamanlarda sadece Türkiye’de değil genel olarak dünyanın birçok ülkesinde çıkıyor.

photo_9

İddia YANLIŞ

Bir Twitter kullanıcısı tarafından Time dergisinin Türkiye’deki yangınları önceden bildiği iddia edilmişti. Time dergisinin 26 Nisan - 3 Mayıs’taki haftalık sayısının dergi kapağı incelendiğinde, kapağın Türkiye’deki veya herhangi bir ülkedeki yangınlardan değil, küresel ısınmanın getirebileceği felaketlerden bahsedildiği görülüyor. Ayrıca sözü geçen kapak için hazırlanan videolar incelendiğinde de özel olarak bir ülkeden bahsedilmiyor ve iklim krizinin etkilerinin tüm dünyaya vereceği zarar vurgulanıyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, Time dergisinin Türkiye’de yangın çıkacağını önceden bildiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ağustos 2021