Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Time Dergisi, silahlı bir asker görselini “Covid Mücadele Ekibi” alt başlığıyla yayımlamış.

Yanlış
Bu iddia 28 Ekim 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Time Dergisi'nin "Covid Mücadele Ekibi" Başlığıyla Silahlı Bir Asker Görseli Yayımladığı İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 28 Ekim 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki silahlı bir askerin yer aldığı görselin Time Dergisi tarafından “Covid Mücadele Ekibi” alt başlığıyla yayımlandığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Time Dergisi "Covid Mücadele Ekibi" alt başlıklı bu görseli yayınlamış. Kapakta, kolunda BM logosu olan silahlı bir asker görülüyor Aşılamada askeri güç kullanılacağı mesajı verilmiş gibi. Görelim bakalım!
photo_1

Görsel Time Dergisi İçin mi Tasarlanmış?

Görsel, arama motorlarında tersten aratıldığında yaratıcısının Malezyalı Jason Ting adlı bir sanatçı olduğu görülüyor. Konsept sanatçısı ve illüstratör olan Ting, birçok farklı görselden aldığı parçalarla 2020 yılında oluşturduğu eserini kendi internet sitesinde ve kullanıcıların 2D ve 3D çalışmalarını sergilediği Artstation adlı internet sitesinde yayımlamış.

Ting, eserin yaratım sürecini de kayda alarak 16 dakikalık bir video olarak Youtube’da yayınlamış. Frontliners (ön saftakiler) adıyla internet sitesinde yayınladığı eserini ABD merkezli haftalık haber ve politika dergisi Time’ın kapağı gibi tasarlayan Ting, sağ üste tarih olarak 23 Aralık 2022 yazmış. Dijital ortam için üretilmiş olan eser, Time Dergisi’nin sayılarında herhangi bir şekilde yer bulmamış.

photo_2

Görselde Hangi Objeler Yer Alıyor?

Jason Ting görselde, pandeminin başında Covid-19 virüsüne karşı en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarını konu alarak “ön saftakilere” teşekkür etmiş. “Sert zamanlar, sert önlemler” yazan sanatçı görselde son 2 yıldır hayatımıza giren objelere de yer vermiş. Görseldeki askerin üzerinde iddiada yer aldığı gibi Birleşmiş Milletler logosu değil; Dünya Sağlık Örgütü logosu ve yazıları yer alıyor. Kask kısmında ise ateş ölçer termal kamera bulunurken, belinde Swab (sürüntü) testlerinin olduğu dikkat çekiyor. Askerin elinde tuttuğu silahın şarjörleri ise aşı şırıngasına benzetilmiş.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından 28 Ekim 2021 tarihinde yapılan paylaşımda ABD merkezli Time Dergisi’nin “Covid Mücadele Ekibi” alt başlığıyla silahlı bir asker görseli yayımladığı iddia edilmişti. Malezyalı illüstratör ve konsept sanatçısı Jason Ting tarafından Time Dergisi’nin kapağı şeklinde tasarlanan görsel dijital ortam için üretilmiş ve Time Dergisi’nin herhangi bir sayısında kendisine yer bulmamış.

Sonuç olarak;

Time Dergisi'nin, silahlı bir asker görselini “Covid Mücadele Ekibi” alt başlığıyla yayımladığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Kasım 2021