Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

The Simpsons dizisinin ABD’deki darbe girişimini bildiği iddiası

Yanlış
Bu iddia 7 Ocak 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

The Simpsons Dizisinin ABD’deki Darbe Girişimini Bildiği İddiası

simpson01

Bir Twitter sayfası tarafından 7 Ocak 2020 tarihinde yapılan paylaşımda The Simpsons dizisinin ABD’de gerçekleşen darbe girişimini bildiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Simpsonlar ABD’deki darbe girişimini de bildi.

The Simpsons dizisinin bölümleri pek çok kez yaşanan olaylarla ilişkilendiriliyor. Benzer bir iddia daha önce Teyit tarafından da yapılmıştı.

6 Ocak 2021’de Amerika’da Neler Oldu?

Amerika’da kasım ayında yapılan başkanlık seçim sonuçlarının onaylanacağı Kongre’deki oturumda, Başkan Donald Trump destekçileri kongrenin yapıldığı binaya girdi. Bu sırada, Trump destekçileri ve polis arasında çatışma yaşandı. Trump, destekçilerinin kongre binasında bulunduğu anlarda ortaya ilginç görüntüler çıktı.

simpson02

The Simpsons Dizisi Yaşanacakları Bildi mi?

simpson03

Twitter üzerinden yapılan paylaşımdaki ilk görsel 6 Ocak 2021 tarihinde ABD’de protestoda çekildi. The Simpsons dizisinin 11. sezon 12. bölümündeki bir sahne ile ilişkilendirildi. "The Mansion Family" isimli bölümde, The Simpsons ailesinin yaşadığı bölge Springfield’da bir ödül töreni düzenlenmiş. Törende, bölgede yaşayan herkese ödül verilmiş ancak baba karakteri olan Homer Simpsons ödül alamamış. Bu yüzden, törenin bitiminde sahne dekorunun bir parçasını çalmış. ABD’de çekilen fotoğraf ile bu bölüm arasında bir ilişki bulunmuyor.

simpson04
simpson05

Twitter’daki paylaşılan ikinci görsel, The Simpsons dizisinin dizisinin 15. sezonunun 1. bölümündeki bir sahne ile ilişkilendirilmiş. "Treehouse of Horror XIV" isimli bölümde çocuk Bart Simpsons sihirli bir saat satın almış. Bu saat sayesinde istediği anda zamanı durabiliyor ve zamanı durdurduğunda insanlara şaka yapıyordu. Springfield’da yaşayan sakinler ne olup bittiğini anlamak için bir toplantı düzenlenmiş. Toplantıda konuşma yapan Springfield Belediye Başkanının kıyafetleri zaman durdurularak Bart Simpsons tarafından değiştirilmiş. The Simpsons dizisine ait bu sahne hiçbir ilgisi olmamasına rağmen ABD’deki yaşanan protestolardaki görselle ilişkilendirilmiş.

simpson06

Paylaşımdaki üçüncü görsel ise, The Simpsons dizisinin 32. sezonunun 4. bölümünde geçiyor. "Threehouse of Horror XXXI" isimli bölüm, 1 Kasım 2020 tarihinde yayınlanmış. 3 Kasım 2020 tarihindeki ABD Başkanlık seçimleri, dizinin ilk 3 dakikasında işlenmiş. Toplum oy vermeye yönlendirilmiş. Homes Simpsons oy vermemiş. Yeterli sayıda oy kullanılmaması halinde 20 Ocak 2021 tarihinde neler olabileceğini hayal etmiş. Bu hayal, aşağıdaki görsel ile canlandırılmış.

simpson07

Sonuç:

İDDİA YANLIŞ 

Twitter üzerinden yapılan paylaşımda The Simpsons dizisinin 6 Ocak 2021 tarihinde ABD’de kongre sırasında yaşanan protestoyu bildiği iddia edilmişti. Paylaşılan görseller dizinin farklı bölümlerine ait. Bölümlerde geçen hikayelerin ayrıntıları ABD’de yaşananlarla ilgili hiçbir ilişki içermiyor. 20 Ocak 2021 tarihini referans vermelerinin sebebi ise, insanların oy kullanmadıkları takdirde neler olabileceğine dair bir kurgudan oluşuyor.

Sonuç olarak;

The Simpsons dizisinin ABD’deki darbe girişimini bildiği iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Ocak 2021