Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

The Guardian’ın “Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine verdiği zarar 16 trilyon dolar" yazdığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 18 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    2 Dakika

The Guardian’ın “Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine verdiği zarar 16 trilyon dolar" Yazdığı İddiası

Bir Instagram kullanıcısı tarafından 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan paylaşımda; İngiliz The Guardian gazetesinin “Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine verdiği zarar 16 trilyon dolar. Artık tankların bir önemi kalmadı.” yazdığı iddia edildi. Gönderi Instagram’da 6 bine yakın beğeni alarak sosyal medyada yayıldı. Aynı iddia farklı sosyal medya kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

Farklı sitelerde de haberleştirilen iddia için net bir kaynak gösterilmemiş. Yeni Akit’in 22 Ekim 2020 tarihli haberinde iddia “Revealed: how UK technology fuelled Turkey's rise to global drone power” isimli makaleye dayandırılmış. The Guardian sitesi içinde yapılan gelişmiş arama sonucunda da içinde Selçuk Bayraktar ismi geçen savunma sanayi konulu tek makale bu. Bethan McKernan ve Dan Sabbagh tarafından 27 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan içerikte Birleşik Krallık teknolojisinin, Türkiye’nin İHA alanında küresel bir güç olmasına etkileri konu ediliyor. Yazıda, EDO MBM isimli şirketin ürettiği füze kilit sistemi olmadan Türkiye’nin bu kapasiteye ulaşamayacağı iddia ediliyor. Ancak, ilgili Guardian haberinde Instagram gönderisinde iddia edilen sözler yer almıyor.

The Guardian haberinin yayınlandığı tarih olan 27 Kasım 2019’da Selçuk Bayraktar Twitter hesabından görseldeki paylaşımı yapmıştı. Paylaşım üzerine birçok haber sitesi konuyla ilgili haberler yayınlamıştı.

Google üzerinden arama seçenekleri kullanıldığında da The Guardian haricinde diğer medya organlarında bu tür bir habere rastlanmadı.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Paylaşılan iddia farklı mecralarda haberleştirilmiş fakat haberin net bir kaynağı gösterilmemiş. Yapılan internet araştırmasında Selçuk Bayraktar ve savunma sanayi konulu tek The Guardian makalesinde paylaşımdakine benzer cümleler geçmiyor. Genel internet araştırmasında da içinde bu cümleler geçen makale veya habere rastlanmadı.

Sonuç olarak;

The Guardian’ın “Selçuk Bayraktar’ın dünya savunma sanayisine verdiği zarar 16 trilyon dolar" yazdığı iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Ekim 2020