Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

ABD’nin Texas eyaletinde Vali Greg Abbott maske kullanımını yasakladı. Yasağa uymayanlar 1.000$ ceza ödeyecek.

Yanlış
Bu iddia 23 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Texas’ta Maske Kullanımının Yasaklandığı İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 23 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda ABD’nin Texas eyaletinde maske kullanımının yasaklandığı iddia edildi. Paylaşım 200’ün üzerinde retweet ve 600’ün üzerinde beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Texas Valisi Greg Abbott maske kullanımını yasakladı. Bu yasağa aykırı davranan devlet görevlileri ve kurumlara 1.000 $ ceza verilecek.

 Okullarda öğrenciler ve öğretmenler maske takamayacak. Diğer tüm devlet kurumları da bu yasağa tabi olacaklar.

Bilim Kurulu ve Bakana selamlar!
photo_1

Texas’ta Maske Kullanımı Yasaklandı mı?

Söz konusu iddiada Texas’da maske kullanımının Vali Greg Abbott tarafından yasaklandığı ve bu kurala uymayanların 1.000$ kadar cezaya tabi tutulacağı belirtilmiş. Ancak 18 Mayıs 2021 tarihinde Texas Valisi Gregg Abbott tarafından açıklanan kararnameye göre eyalette “maske kullanımın zorunlu tutulması” yasaklandı.

photo_2

Kararnamede Texas hükümet kuruluşlarının artık maske kullanımını zorunlu tutmasına izin verilmeyeceğini duyurdu. Kısıtlama ilçelerin, şehirlerin, okul bölgelerinin, halk sağlığı yetkililerinin ve hükümet yetkililerinin COVID-19 salgınına yanıt olarak zorunlu şekilde maske takmasını yasaklıyor. Bu yeni kısıtlamaya uymayan devlet kurumları ise 1.000 dolar para cezasına çarptırılacak. Okullar ise maske zorunluluğunu 4 Haziran tarihine kadar sürdürebilir, ancak bu tarihten sonra okullarda da maske kullanımı zorunlu kılınamayacak. Ancak isteyenler gönüllü biçimde maske kullanımına devam edebilecek.

Maske zorunluluğunun kaldırılmasında istisnalar da bulunuyor. Kararnameye göre devlet hastaneleri, uzun süreli bakım merkezleri ve eyalet, ilçe ve çocuk ceza infaz kurumları bu kısıtlamadan muaf olacak. Bu tür kurumlarda maske kullanımı kurumun insiyatifine bırakılacak ve zorunlu kalabilecek.

photo_3

İddia YANLIŞ

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 23 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda ABD’nin Texas eyaletinde maske kullanımının yasaklandığı iddia edilmişti. 18 Mayıs 2021 tarihli kararnamede, Vali Greg Abbott tarafından maske kullanımının değil, devlet kurumlarında maskeyi zorunlu kılmanın yasaklandığı belirtilmiş. Kararnameye göre devlet okulları da dahil olmak üzere her türlü kamu kuruluşunda maske zorunluluğu kaldırıldı ve maskeyi zorunlu tutan kuruluşlara 1000$ ceza kesileceği açıklandı. Kararnamede ise devlet hastaneleri, uzun süreli bakım merkezleri ve ceza infaz kurumları ise bu uygulamadan muaf bırakıldı.

Sonuç olarak;

ABD’nin Texas eyaletinde maske kullanımının yasaklandığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Mayıs 2021 Son Güncelleme:   26 Mayıs 2021