Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Tenisçi Jack Draper maç esnasında Covid-19 aşısı nedeniyle yere yığıldı.

Yanlış
Bu iddia 8 Kasım 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Tenisçi Jack Draper’in Maç Esnasında Covid-19 Aşısı Nedeniyle Yere Yığıldığı İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 8 Kasım 2021 tarihinde yapılan paylaşımda tenisçi Jack Draper’ın Covid 19 aşısı olduktan sonra tenis maçı esnasında sahada fenalık geçirdiği iddia edildi. Paylaşım 100’den fazla beğeni aldı. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Ünlü İngiliz tenis oyuncusu Jack drapper 2018 Wimbledon Championships Yaş 20 Cavit 19 aşısı tam Semptom aşşı yanetkileri titreme ve kısmi felç
photo_1

Jack Drapper Neden Rahatsızlandı?

Videoda görülen tenis maçı 25 Mart 2021 tarihinde Jack Draper ile Kazak tenisçi Mikhail Kukushkin arasında Miami Açık Turnuvası’nda gerçekleşmiş. Videonun bu parçasında Draper’ın yere yığıldığı görülüyor ve yere yığılmasının nedeni olarak Covid-19 aşısının yan etkileri gösterilmiş. Maçın geneli takip edildiğinde Draper’in yere yığılmasından önce de bunun işaretlerini verdiği anlaşılıyor. Maçın ilk setinde skor 6-5 iken Draper bir doktor incelemesinden geçmiş ve bu sırada nabzı ve tansiyonu ölçülmüş. Bu incelemeden sonra Draper maça devam etse de bir süre sonra kendini yere bırakmış. Doktorlar hızlıca müdahale ediyor ve boynuna buz torbası koyuyorlar. Hakem de maçı Kukushkin galibiyeti ile bitiriyor. Draper’in ise Miami’de aşırı sıcaklardan ve %79’a varan nemden dolayı zorlandığı ve yere yıkıldığı belirtiliyor.

photo_2

Sky Sports’un bir haberinde ise tenisçinin iki ay önce Covid-19 geçirdiği ve hastalığın çetin ilerlediği belirtilmiş. Açıklamalarında zorlu bir tedavi süreci geçirdiğini ve hastalığı atlatmasına rağmen etkilerinin hâlâ devam ettiğini vurgulayan Draper, bu süre zarfında hiçbir antrenman yapamadığı için yeterince güçlenemediğini de eklemiş. Geçirdiği Covid-19 sürecinin bayılmasına etkisi olabileceğini ama bundan emin olamayacağını, maç esnasında havanın da çok sıcak olduğunu ve oyununu etkileyebileceğini söylemiş.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre tenisçi Jack Draper’ın Covid-19 aşısı olduktan sonra sahada bayıldığını iddia edilmişti. Videoda paylaşılan tenis maçı 25 Mart 2021 tarihinde Miami’de oynanmış. Draper yere yığılmasının nedeni olarak Miami’deki yüksek sıcaklık ve nemi göstermiş. Ocak 2021’de geçirdiği Covid-19 yüzünden de perfomansının azaldığını eklemiş. Sonuç olarak, eldeki açıklamalara göre Draper’ın maçta yere yığılmasıyla Covid-19 aşısı olması arasında bir ilişki yok.

Sonuç olarak;

Tenisçi Jack Draper'ın maç esnasında Covid-19 aşısı nedeniyle yere yığıldığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Kasım 2021