Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

TEDAŞ 203 bin 902 TL'ye halı aldı.

Doğru
Bu iddia 24 Mart 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

TEDAŞ'ın 223 Bin 902 TL'ye Halı Aldığı İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 24 Mart 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Türkiye Elektrik Dağıtım anonim Şirketi TEDAŞ’ın 223 bin 902 TL’ye halı aldığı iddia edildi. Yapılan bu paylaşım CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın TBMM KİT Komisyonu’ndaki konuşmasıyla paylaşılmış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

TEDAŞ 223 Bin 902 TL’ye halı almış. Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz TBMM KİT Komisyonunda konuştu:
Uçan halı mı?
photo_1

Ayrıca benzer bir paylaşımı hem milletvekilinin kendi Twitter hesabından hem de farklı sosyal medya hesapları tarafından kamuoyu ile paylaşılmış.

TEDAŞ 2007’den Bu Yana Zarar Açıklıyor

Sermayesinin çoğunluğu ya da tamamını devlet veya kamu tüzel kişilerine ait olan işletmeler olarak tanımlanan bu kamu işletmelerinin yani KİT’lerin yıllık mali tablosunu Sayıştay “Kamu İşletmeleri Genel Raporları” başlığı altında açıklıyor. Sayıştay 81 kamu işletmesinin ayrı ayrı denetim raporlarını ise internet sitesinde yayınlamayıp TBMM ‘ye, KİT Komisyonu’na sunuyor. Siyasal Paradigmalar adlı düşünce platformunda ise bu denetim raporları paylaşılıyor.

Denetim raporlarından önce Sayıştay tarafından yayınlanan genel raporlar incelendiğinde, TEDAŞ’ın 2007’den 2019’a kadar her yıl zarar açıkladığı görülüyor. En fazla zarar açıkladığı yıllar ise 2010 ve 2013. Sayıştay’ın dışında KİT’lerin yıllık mali raporları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da kamuoyuna sunuluyor.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT raporlarında faiz dışındaki mali tablolarına da yer verilmiş. Burada da TEDAŞ’ın faiz ödemelerinin dönemsel kar ve zararına olan etkisi açıkça görülmekte.

photo_2

TEDAŞ’ın Halı Gideri Ne Kadar?

İddia yer alan halı harcamasına gelindiğinde videodaki CHP Milletvekili Yavuzyılmaz harcamanın 2018 yılında yapıldığını belirtiyor. TEDAŞ’ın 2018 denetim raporuna incelendiğinde ise “Diğer Çeşitli Malzeme Gideri Tablosu” başlığında 11 Aralık 2018 fiş tarihi ve “TEDAŞ Genel Müdürlüğü misafirhanesi kat holleri ile lobi kısmına halı alımı” açıklamasıyla 223 bin 902 TL’lik bir harcama yapıldığı görülüyor. Ayrıca bu malzeme tablosunda X-Ray bagaj kontrol cihazı, klozet takımı, banyo dolabı yangın önleme ekipmanı, dolap ve koltuk gibi satın alınmış emtialar da bulunuyor.

photo_3

İddia DOĞRU

Facebook’ta yapılan paylaşımda TEDAŞ’ın 293 bin 902 TL’ye halı aldığı iddia edilmişti. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. TEDAŞ 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na göre Aralık 2018’de TEDAŞ Genel Müdürlüğü misafirhanesi kat holleri ve lobi kısmına 223 bin 902 TL tutarında halı alımı gerçekleştirilmiş.

Sonuç olarak;

TEDAŞ'ın 223 bin 902 TL'ye halı aldığı iddiası doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Nisan 2021 Son Güncelleme:   5 Nisan 2021