Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Tanzanya’da COVID-19’un önlem alınmamasına rağmen yayılmadığı iddiası

Kısmen Yanlış
Bu iddia 24 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    7 Dakika

Tanzanya’da COVID-19’un Önlem Alınmamasına Rağmen Yayılmadığı İddiası

tanzanya1

Bir Instagram kullanıcısı tarafından 24 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Tanzanya’da yaşadığını söyleyen bir kişinin COVID-19 salgını hakkındaki iddiaları yer aldı. Kullanıcının ifadelerine göre Tanzanya’ya girişler açık ve COVID-19 testi istenmiyor. Ayrıca, Tanzanya başbakanının virüslere dair çeşitli söylemleri de iddialar içinde yer alıyor. Paylaşılan metin şu şekilde:

“Tanzanya’da yaşıyorum. Burada ülke girişleri tamamen açık, korona testi bile istemiyorlar. Ülkeye girince maskeyi çıkartıyorsunuz. Maske takmayana değil takana hasta gözüyle bakıyorlar. Tanzanya başbakanı keçi kanı, papaya meyvesi gibi şeylere insan örneği gibi korona testi yapıldığını sonuçların pozitif çıktığını bu nedenle güvenilir olmadığını açıkladı ve test yapmayı durdurdular. Hastanelerde boş şu an birkaç ay önce hastanelerde doluydu fakat şu an hiçbir önlem ve test yapılmamasına rağmen ortam normal, herkes özgür yaşıyor. Önlem olmadığı halde bir şekilde yayılmıyor.”

Tanzanya’da Vaka Sayıları Açıklanıyor mu?

Tanzanya, nisan ayı sonundan bugüne ülkedeki vaka sayılarını güncellemedi ve halkla paylaşmadı. 29 Nisan’da salgına dair rakamlar 480 vaka ve 21 ölüm şeklinde açıklandı. Daha sonra Zanzibar’da mayıs ayında 29 vaka ortaya çıktı. Tanzanya’da son güncellenen haliyle 509 pozitif vakanın görüldüğü ve 21 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirildi. Tanzanya başbakanı Kassim Majaliwa, haziran ortasında, parlamentoya 66 aktif COVID-19 vakası olduğunu söyledi, ancak daha fazla ayrıntı vermedi. Bu duyurunun dışında, hükümet enfeksiyonlar veya ölümlerle ilgili herhangi bir veri yayınlamadı.

Tanzanya’da COVID-19 Önlemleri Devam Ediyor mu?

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, bir kilise ayininde halkın COVID-19’a karşı tuttuğu oruç ve yaptığı duaların sonucunda ülkede virüsün bittiğini belirtmişti. Magufuli, "Allah'ı ilk sıraya koyan bir ülkenin lideri olmak bana mutluluk veriyor, Allah Tanzanya'yı seviyor. Tanzanya'da şeytanın işleri her zaman yenilecek çünkü Tanzanyalılar Allah'ı seviyor. Korona hastalığı Tanrı sayesinde ortadan kaldırıldı" ifadelerini kullanmıştı. Tanzanya devlet başkanı dünyanın pek çok yerinde gerçekleşen kapanmayı reddettiğini de belirtmişti.

tanzanya2

Tanzanya Devlet Başkanı COVID-19 Testlerini Güvenilir Bulmuyor

Instagram paylaşımında yer alan bir diğer iddia ise Tanzanya Başbakanı Kassim Majaliwa’nın testlerin güvenilir olmadığını dair söylemleriydi. Fakat Başbakan Kassim Majaliwa’nın değil Devlet Başkanı John Magufuli’nin iddiada yer aldığı gibi söylemleri bulunuyor. Magufili, laboratuvara gizlice insan isimleri adı altında hayvan, meyve ve yağ örnekleri gönderildiğini ve bir keçi ve papayanın pozitif çıktığını söylemiş, testlerin güvenilir olmadığını dile getirmişti. Fakat Africa CDC ve WHO, testlerin güvenilir olduğunu söyleyerek bu iddiaları çürütmüştü. Ayrıca Magufuli’nin testlere ilişkin eleştirilerinden bir gün sonra virüs testini yapan laboratuvarın başındaki isim görevden alınmıştı.

tanzanya3

Öte yandan Tanzanya'da COVID-19 virüsü sebebiyle hayatını kaybeden kişiler için geceleri cenaze törenlerinin gerçekleştiğine dair iddialar sosyal medyada paylaşılıyor. Görüntüler, sıkı bir güvenlik altında, kişisel koruyucu ekipman giyen ve çok az kişinin katıldığı cenazeleri gösteriyor. Fakat, tüm bunların üzerine Başbakan Kassim Majaliwa, tüm ölümlerin salgına atfedilmemesi gerektiğini söyleyerek korku yaymaya karşı uyarılarda bulundu.

Tanzanya ABD Büyükelçiliği’nin Vaka Sayılarına Dair İtirazları Bulunuyor

Darüsselam’daki ABD Büyükelçiliği salgını ele alma konusunda hükümetin şeffaf olması gerektiğine dair mayıs ayında uyarılarda bulundu. Hükümet tarafından nisan sonundan bu yana hiçbir resmi rakamın açıklanmadığına dair itirazlar yer alıyor. Darüsselam’da virüs kapma riskinin son derece yüksek olduğunu belirten bu uyarılarda birçok hastanenin kötü durumda olduğuna dair ifadeler de yer alıyor. Büyükelçilik, Tanzanya'da yaşayan Amerikalılara evde kalmalarını ve birlikte yaşadıkları kişiler dışında başka insanlarla görüşmelerini sınırlamalarını tavsiye etti. ABD Büyükelçiliği’nin dile getirdiği bu sorunları Birleşik Krallık Büyükelçiliği de teyit etmiş durumda.

Tanzanya’da Maske Kullanımına Dair Kurallar Bulunuyor mu?

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli COVID-19 hakkında açıklamalarda bulunduğu bir toplantısında “inancımızı inşa etmeye devam etmenin ve yüz maskelerine bağlı kalmadan Tanrı'ya dua etmeye devam etmenin zamanıdır. Namaz kılmak için kiliselere ve camilere gitmeyi bırakmayın” açıklamalarında bulundu, sosyal mesafeyi ve maske takmayı küçümsedi.

Instagram paylaşımında yer alan bir iddiada ülkeye giriş çıkışlar ile alakalıydı. Tanzanya Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü uluslararası düzeyde tavsiye edilen önlemleri uyguladıklarını ve virüsün yayılmasını engellemek için WHO ve diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam ettiklerini temmuz ayındaki Twitter’daki paylaşımında belirtti.

Ayrıca Tanzanya ABD Büyükelçiliğinde COVID-19 soru cevap kısmında ülkeye giriş çıkışlar hakkında sorular yer alıyor. Buna göre Tanzanya’ya giriş için PCR testinin negatif olduğuna dair bir belgeye ihtiyaç duyulmuyor.

tanzanya_ek

Sonuç:

İddia KISMEN YANLIŞ 

Bir Instagram kullanıcısı tarafından 24 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Tanzanya’daki COVID-19 önlemleri ve maske kullanımı hakkında çeşitli iddialar yer almış. Tanzanya Başbakanı Kassim Majaliwa’nin değil fakat Devlet Başkanı John Magufuli’nin iddiada yer aldığı gibi söylemleri mevcut. Magufili, laboratuvara insan isimleri adı altında hayvan, meyve ve yağ örnekleri gönderildiğini ve bir keçi ve papayanın pozitif çıktığını söylemiş ve testlerin güvenilir olmadığını dile getirmiş. Ayrıca paylaşımda ülkede test yapımının durdurulduğu da iddia ediliyor. Tanzanya’da test yapımının devamı hakkında net bir bilgi bulunmasa da vaka sayıları hükümet tarafından son olarak nisan ayının sonunda paylaşıldı. Ülkeye giriş çıkışlar devam ediyor fakat “ülkeye girince maskeyi çıkartıyorsunuz” iddiasının doğruluğuna dair araştırma yapıldığında net bir bilgiye ulaşılamadı. Maske konusunda Tanzanya devlet başkanı açıklamalarında yüz maskelerine bağlı kalma gereği olmadığını, virüsü dualarla yendiklerini belirten konuşmalar gerçekleştirmiş. Paylaşımdaki iddiaların son kısmında yer alan ülkedeki hastanelerin doluluk oranına dair hükümetin paylaştığı net bir bilgiye ulaşılamamakta. Tanzanya’daki ABD ve Birleşik Krallık büyükelçilikleri ise yayınladıkları uyarılarda özellikle büyük kentlerde hastanelerde doluluk olduğunu belirtmiş

Sonuç olarak;

Tanzanya’da COVID-19’un önlem alınmamasına rağmen yayılmadığı iddiası

Kısmen Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Ocak 2021 Son Güncelleme:   11 Ocak 2021