Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Sagopa Kajmer’in 1996’da ÖSS Türkiye 1.si Olduğu İddiası

Yanlış
Bu iddia 11 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    2 Dakika

Sagopa Kajmer’in 1996’da ÖSS Türkiye 1.si Olduğu İddiası

Bir Facebook sayfasından yapılan paylaşımda rapçi Sagopa Kajmer’in 1996’da ÖSS Türkiye 1.si olduğu iddia edildi. Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Sagopa Kajmer 1996 ÖSS Türkiye birincisi olmuştur.

Sagopa Kajmer’in 1996 yılında ÖSS birincsi olduğu iddiası, birinciliğinin sözel puan türünde olduğu detayıyla beraber, daha önce başka platformlarda da yer almış.

Sagopa Kajmer ÖSS Birincisi Oldu mu?

Gerçek adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer mahlaslı rapçi istanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumuş. Sagopa Kajmer’e katıldığı bir programda dolaşımda olan bu iddia sorulmuş. Sorulan soruya yanıt olarak Sagopa Kajmer sıralamaya girdiğini ve sınavdaki 44 soruya 43 doğru cevap verdiğini ve bir soruyu boş bıraktığını söylemiş. Sıra arkadaşınınsa 44 sorunun tamamına doğru cevap verdiğini söylemiş

1996 senesinde yapılan ÖSS sonuçları hakkında gazete arşivlerinden sınav birincisinin isim ve soyadına, hangi liseden mezun olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Tüm puan türlerinde 1996 yılında ÖSS birincisi olan kişi Trabzon Yomra Fen Lisesi mezunlarından Murat Kaya. Lisenin kendi internet sitesinde yer alan tarihçede Murat Kaya’nın başarısı yer almış.


1996 ÖSS birincisi ile ilgili haberler gazete arşivlerinde de bulunabilmekte. Ulaşılan haberlerde Murat Kaya’nın eşit ağırlık, sayısal ve sözel puan türlerinde birinci olduğu belirtilmiş

İddia YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından Sagopa Kajmer’in 1996 yılında ÖSS birincisi olduğu iddia edilmişti. Sagopa Kajmer katıldığı televizyon programında sıralamaya girdiğini belirtmiş ancak yanındaki arkadaşının ondan daha iyi bir derece yaptığını da söylemiş. 1996 senesinin gazete arşivleri araştırıldığında sınavda üç puan türünde de Trabzon Yomra Fen Lisesi mezunu Murat Kaya’nın birinci olduğu haberleri bulunabilmekte.

Sonuç olarak;

Sagopa Kajmer’in 1996’da ÖSS Türkiye 1.si Olduğu İddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Mart 2021 Son Güncelleme:   15 Mart 2021