Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Rockefeller’ın Atatürk yüzünden planlarımızı yarım yüzyıl ertelemek zorunda kaldık dediği iddiası

Yanlış
Bu iddia 10 Şubat 2018 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Rockefeller’ın Atatürk Yüzünden Planlarımızı Yarım Yüzyıl Ertelemek Zorunda Kaldık Dediği İddiası

Bir Facebook kullanıcısının 10 Şubat 2018’de paylaştığı gönderide Amerikalı iş insanı David Rockefeller’ın “Atatürk yüzünden planlarımızı yarım yüzyıl ertelemek zorunda kaldık. Şu an yine uyguluyoruz!” şeklinde bir demeç verdiği iddia edildi.

Bahsi geçen demeç, 2013 yılından bu yana farklı haber sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında yayınlanmış ve bazı videolara konu olmuş. Bu içeriklerde iddiaya konu olan metnin David Rockefeller ile yapıldığı iddia edilen bir röportaj metninden alındığı belirtilmiş. Röportajın daha uzun versiyonunu konu alan içeriklere dikkat edildiğinde “planlarımız” sözüyle bahsedilenin İsrail Devleti’nin kurulması olduğu anlaşılıyor. Bu içeriklerde kaynak belirtilmediği gibi İngilizce kaynaklarda da böyle bir röportaj bulunmuyor. Sözde röportajda Rockefeller’in içinde bulunduğu küresel elitlerin Türkiye’ye Adnan Menderes zamanında “Marshall yardımı” ile el atıp, kontrol altına aldığı ve 1980 darbesinin bu grubun istekleri doğrultusunda yapıldığı gibi iddialar da bulunuyor.

Rockefeller Atatürk Yüzünden Planlarımızı Yarım Yüzyıl Ertelemek Zorunda Kaldık Dedi mi?

Metnin geriye doğru taraması yapıldığında Şeref Mercan isimli yazarın 2005 yılında yazdığı “İlluminati, Piramitte Sona Doğru” isimli araştırma-roman tarzı kitap karşımıza çıkıyor.

Şeref Mercan'ın 2005 yılında yazdığı “İlluminati, Piramitte Sona Doğru” isimli araştırma-roman
Şeref Mercan'ın 2005 yılında yazdığı “İlluminati, Piramitte Sona Doğru” isimli araştırma-roman

Kitabın önsözünde kitapta geçen şahısların gerçek olduğu fakat gelişen olayların bilim-kurgu tarzında yazıldığı belirtilmiş.

Bahsi geçen röportaj metninin bu kitaptan alındığı anlaşılıyor. Komplo teorileri üzerine kurulu kitabın “Bölüm 9, Troyka Toplantısı” kısmında, romanın baş karakterlerinden biri olan Stephen Hawking ile; David Rockefeller, Guy de Rothschild ve Yale, Harvard, Princeton ve MIT üniversitelerinin yöneticileri yemek yerken aralarında geçen kurgu konuşmalar, internete Rockefeller Röportajı şeklinde aktarılmış.

Kitapta iddiaya konu olan Atatürk’le ilgili kısım bulunuyor. Fakat bu kısımda Atatürk yüzünden planlarımızı yarım yüzyıl ertelemek zorunda kaldık diyen Rockefeller değil Rotschild. 

Kitapta yalnızca araştırmalar ve röportajlar değil, adım adım ilerleyen bir olay örgüsü de bulunuyor. Bu araştırma-romanın son kısımlarında ise Türkiye’nin üç büyük şehrine atom bombası atılıyor. Yazar sık sık romanın içinde bulunan bu gerçek isimli karakterlerinin düşünce dünyasına inerek, olayların olduğu anlarda ne hissettiklerini ve ne düşündüklerini de okuyucuyla paylaşıyor.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

David Rockefeller’ın Atatürk yüzünden planlarımızı yarım yüzyıl ertelemek zorunda kaldık dediğine dair ortada bir kanıt yok. Bu iddiayı alıntılayan içeriklerde de güvenilir bir kaynak gösterilmemiş. Bu iddianın çıkış noktası Şeref Mercan’ın 2005 yılında yazdığı “İlluminati, Piramitte Sona Doğru” isimli araştırma-romanında Stephen Hawking, David Rockefeller, Baron de Guy Rothschild gibi kişilerin içinde bulunduğu grupta geçen kurgu konuşmalar. Kitapta da söz konusu cümle David Rockefeller’a değil Baron de Guy Rothschild’e ait.

Sonuç olarak;

Rockefeller’ın Atatürk yüzünden planlarımızı yarım yüzyıl ertelemek zorunda kaldık dediği iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Temmuz 2020 Son Güncelleme:   20 Ağustos 2020