Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Rize'de çay bardağı şeklinde heykelin yapım aşamasında olduğu iddiası

Doğru
Bu iddia 17 Şubat 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Rize'de Çay Bardağı Şeklinde Heykelin Yapım Aşamasında Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 17 Şubat 2021 tarihinde yapılan yapılan paylaşımda Rize’de çay bardağı şeklindeki heykelin yapım aşamasında olduğu iddia edildi. Gönderi 800 bine yakın görüntülenme alırken 17 bine yakın beğeni toplamış. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Rize’de yapım aşamasında olan dev çay bardağı heykeli.
1_photo

Rize’de Fotoğraftaki Gibi Bir Heykel Bulunuyor mu?

İddiaya dair internet araştırması yapıldığında paylaşımda yer alan fotoğrafın da bulunduğu birçok haberle karşılaşılıyor. 

Rize Ticaret Borsası, içerisinde dev çay bardağı heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı' projesinin ihale sürecini 2019 yılında başlatmıştı. 2020 yılının Ocak ayında ise inşaat başlamış oldu.

2_photo

9 bin 520 metrekare alan üzerinde kurulacak çarşı, çay evleri, tadım ve satış reyonları, sinema salonları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak. Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’ın 5 Şubat 2021’de haber ajansına verdiği röportaja göre de projenin %70’i tamamlanmış durumda.

3_photo

İnce Belli Olarak Tasarlanan Yapı Yaklaşık 29 Metre Olacak

Instagram paylaşımında yer alan ve inşaat halinde olan dev çay bardağı heykeli için Mehmet Erdoğan aynı haber ajansındaki röportajında şu ifadeleri kullanmış: “Bardak kısmında son kata gelindi. Dış cephe giydirmesi var. Türk çayı figürünü en iyi şekilde anlatacak ince belli bardak figürümüz var orada. Yaklaşık 29 metre yüksekliğinde olacak. Buranın 2 katında tarlaya gidememiş, çayı görememiş, çayın serüvenini bilmeyen insanlara topraktan başlayıp bardağa kadar geçen süreç içerisinde çayı anlatacağız. 2. katından sonra 3 kat çayda geçmişten bugüne kullanılan materyallerin olacağı bir müze olacak. 1 katta çayın üretim safhalarını anlatacak yine müze statüsünde bir yerimiz var.” 

Paylaşımda yer alan çay bardağı yapısının inşaat halindeki görseli aynı haber ajansının drone ile çekilmiş görüntülerinden oluşuyor.

4_photo

5_photo

İddia DOĞRU

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan yapılan paylaşımda Rize’de çay bardağı şeklindeki heykelin yapım aşamasında olduğu iddia edilmiş. Rize Ticaret Borsası, içerisinde dev çay bardağı heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı' projesinin inşaatına 2020 yılının Ocak ayında başlamıştı. Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’ın 5 Şubat 2021’de haber ajansına verdiği röportajda drone görüntülerinden oluşan video da paylaşımda yer aldığı gibi inşaatın yapım aşamasında olduğunu görmek mümkün.

Sonuç olarak;

Rize'de çay bardağı şeklinde heykelin yapım aşamasında olduğu iddiası

Doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Şubat 2021 Son Güncelleme:   22 Şubat 2021