Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Pfizer CEO’su Albert Bourla aşı olmadı.

Yanlış
Bu iddia 21 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Aşı Olmadığı İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 21 Ağustos 2021’de yapılan paylaşımda Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın aşı olmadığı iddia edildi. Gönderide yer alan video 1600’ün üzerinde izlenmiş.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Bakın Pzifer’ın yani biontech’nde CEO’su neden hala aşı olmamış...
photo_1

İddia daha önce Teyit, Malumatfuruş ve çeşitli doğrulama platformları tarafından da incelenmiş.

Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Aşı Olmadığı İddiası Doğru mu?

Söz konusu paylaşımda ismi geçen Albert Bourla, iddia edildiği gibi Pfizer’ın yönetim kurulu başkanı ve CEO’su.

İddiada yer alan 1 dakika 28 saniyelik video kaydının ekran görüntüsü alınıp tersine görsel arama yapıldığında, videonun CNBC’nin YouTube kanalında yayınlanmış bir kayıt olduğu ortaya çıkıyor. Bu kayıttan videonun orjinal ve daha uzun versiyonuna ulaşılabilir. Videonun yayınlanma tarihi 14 Aralık 2020. Bourla’nın aşılar konusunda tereddüt edilmemesi ve bilime güvenilmesi gerektiğini belirttiği bu röportajı güncel değil. Twitter paylaşımında da videonun bir kesiti alınıp durum çarpıtılarak paylaşılmış.

photo_2

Pfizer CEO’su Albert Bourla, sunucunun yönelttiği ne zaman aşı olacağına dair soruya ise “mümkün olan en erken zamanda” cevabını veriyor. Bourla aynı zamanda kendisine henüz sıra gelmediğini de konuşmasında belirtiyor: “Sıraya girdiğime dair bir örnek sunmak istemiyorum. 59 yaşındayım, sağlığım yerinde; ben ön cephede çalışmıyorum. Benim durumum için şu an aşı olunması tavsiye edilmiyor.”

Albert Bourla, yine Aralık 2020 tarihinde CNN’de bir programa konuk olup henüz neden aşı olmadığını anlatırken önceliğin sağlık çalışanlarında olması gerektiğine dair vurgular yapmış.

Pfizer CEO’su, ikinci doz Covid-19 aşısını 10 Mart 2021’de olduğuna dair fotoğrafı onaylanmış Twitter hesabında paylaşmış.

photo_3

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından yapılan paylaşımda Pfizer CEO’su Albert Bourla aşı olmadığı iddia edilmişti. Pfizer’ın yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Bourla’nın yer aldığı videonun kısa bir kesiti paylaşılarak durum yanıltıcı hâle getirilmiş. CNBC’de 14 Aralık 2020 tarihinde katıldığı programda Bourla, sırayı hiçe saymak istemediğini ve önceliğin sağlık çalışanlarında olması gerektiğini düşündüğü için henüz aşı olmadığını belirtiyor. Nitekim, Bourla ikinci doz Covid-19 aşısını 10 Mart 2021’de olduğuna dair fotoğrafını da Twitter hesabında paylaşmış.

Sonuç olarak;

Pfizer CEO’su Albert Bourla'nın aşı olmadığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   31 Ağustos 2021