Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Pelit şirketler grubu döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle üretim, satış ve sevkiyatlarını durdurdu.

Yanlış
Bu iddia 23 Kasım 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Pelit’in Dövizde Yaşanan Dalgalanmalar Sebebiyle Üretim, Satış ve Sevkiyatlarını Durdurduğu İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 23 Kasım 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Pelit şirketler grubunun döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle üretim, satış ve siparişlerini durdurduğu iddia edildi. Paylaşım sosyal medyada birçok hesap tarafından paylaşılıyor.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Pelit pastaneleri duyurusu

Pelit; Üretim, Satış ve Siparişlerini Durdurdu mu?

Türk lirasında son haftalarda yaşanan hızlı değer kaybı ve dalgalı kur seyri, sosyal medyada konu ile alakalı birçok yanlış bilginin yayılımını da hızlandırıyor. 23 Kasım 2021 tarihinde dolar karşısında tarihindeki en düşük seyrini yaşayan Türk Lirası sebebiyle market fiyatları ve market stokları da tartışma konusu hâline geldi. Özellikle önemli bazı firmaların bir süre satışlarını durdurduğuna dair pek çok iddia yayılıyor. Pelit grubu ile ilgili de böyle bir iddia söz konusu. İddialar, Pelit grubunun açıklaması olduğu iddia edilen bir fotoğraf ile birlikte paylaşılıyor. İddialar ile birlikte paylaşılan açıklama metni şu şekilde:

“23.11.2021 Değerli İş ortaklarımız, Tedarikçi firmaların ham madde temininde yaşattığı sıkıntılar ve dövizdeki dalgalanmanın belirsizliği sürdürmesi üzerine geçici olarak satış ve sevkiyatları kapatmak zorunda kaldık. Piyasanın normale dönmesi ile birlikte yeniden durum değerlendirmesi yapılıp siz sayın müşterilerimize bilgi verilecektir. 

Saygılarımla. 

Pelit Çikolata ve Gıda Sanayi A.Ş."

İddiaların hızla yayılması üzerine Pelit Şirketler Grubu, kurumsal web siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden resmi bir kamuoyu duyurusu paylaştı.


Duyuru metni şöyle:

"KAMUOYUNA DUYURULUR 

Sosyal Medya ve Whatsapp gruplarında yazışmalarda yer alan PELİT şirketlerine ait üretim, satış ve sevkiyatların durdurulduğuna dair yazı gerçeği yansıtmamaktadır. Tüm üretim, satış ve sevkiyatlarımız önceden olduğu şekilde kesintisiz olarak devam etmektedir. 

PELİT ŞİRKETLER GRUBU"

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Pelit Şirketler Grubu’nun döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle üretim, satış ve siparişlerini durdurduğu iddia edilmişti. Pelit Grubu’na ait olduğu iddia edilen bir açıklama metni ile yayılan iddia üzerine Pelit Şirketler Grubu, kurumsal web adresi ve sosyal medya hesaplarında iddiaların doğru olmadığına dair bir kamuoyu duyurusu yayımladı; Pelit Şirketler Grubu’nun döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle üretim, satış ve sevkiyatları durdurduğuna dair iddialar gerçeği yansıtmıyor.

Sonuç olarak;

Pelit Şirketler Grubu'nun döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle üretim, satış ve sevkiyatlarını durdurduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Kasım 2021 Son Güncelleme:   28 Kasım 2021