Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf, 1960’larda Afganistan’daki kadınları gösteren bir fotoğraftır.

Yanlış
Bu iddia 15 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika
BERIL NUR ÖZBILIR
Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2021 Son Güncelleme: 27 Ağustos 2021

Fotoğrafın 1960’larda Çekildiği ve Afganistan’daki Kadınları Gösterdiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda bir fotoğraf paylaşılarak bu görselin 1960’lı yıllarda Afganistan’daki kadınlara ait olduğu iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Afganistan 1960...Bu sahte ve uydurma Muaviye İslamının ayrık otu gibi gittiği her yeri nasıl yok ettiğinin en somut örneği. Şaka değil gerçek!../ Afganistan 60’lar

Paylaşılan fotoğraf Afganistan’da çekildiği iddiasıyla farklı sitelerde de birçok kez paylaşılmış.

Fotoğraf Sosyal Medyada Nasıl Yayıldı?

1994 yılında Afgan İç Savaşı’nın önde gelen gruplarından biri olarak kurulan Taliban, kurulduğu günden 1996’ya kadar “milis güç” sıfatıyla varlığını sürdürdü. 1996’dan 2001’e kadar olan sürede ise Afganistan’da hükümeti ele geçirdi ve ülkenin büyük bir bölümünde kendi şeriat anlayışını uyguladı.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD ve koalisyon güçlerinin Afganistan’a müdahale etmesiyle yönetimden uzaklaştırılan Taliban, ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesiyle birlikte ülkenin önemli kısmının kontrolünü ele geçirdi. Taliban 15 Ağustos 2021’de Kabil’in düşmesiyle merkezi yönetimi 20 yıl sonra tekrar ele geçirdi. Bu olaydan sonra, Afganistan ile ilgili paylaşımlar sosyal medya gündeminden düşmedi ve ülkenin eski zamanlara ait fotoğrafları yeniden paylaşılmaya başlandı.

Yukarıda bahsi geçen tweette de o görsellerden birini kullanmış. Görselin farklı açılardan da çekimi mevcut.


Ancak iddia edilen görselin bu çekimleri, Life dergisi için fotoğrafçı Allan Grant tarafından yapılmış. Görselin farklı versiyonlarını Life dergisinin arşivinde bulmak mümkün.


Fotoğraflardaki ayrıntılardan anlaşılacağı üzere, fotoğrafın çekim yeri çok büyük ihtimalle California’da bulunan Beverly Hills. 

Fotoğraftaki detaylardan yola çıkılarak fotoğrafın Afganistan’da çekilmediği net bir şekilde ortaya çıkıyor. O kanıtlardan bazıları ise şu şekilde:


Görselde yer alan plaka, 1950’li ve 1960’lı yılların arasında California’da kullanılan plakalarla aynı içeriğe sahip. Bir diğer kanıt ise fotoğrafın çekildiği çevrede yer alan mağaza isimleri.


Fotoğrafın sağ tarafında yer alan mağazada Estelle Allardale ismi yer alıyor. Estelle Allardale 1950’li ve 1960’li yıllarda ün yapmış bir Hollywood tasarımcısı ve bir vintage mağazasında satışa çıkarılan kıyafetteki etiketten de anlaşılacağı üzere mağazası Beverly Hills-California’da bulunuyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğrafın 1960’lı yıllarda Afganistan’da çekildiği iddia edilmişti. İddia, kısa süre içinde birçok sosyal medya platformunda kendine yer buldu. Fakat fotoğrafta yer alan ayrıntılar üzerine araştırma yapıldığında fotoğrafın 1960’lı yıllarda Afganistan’da değil, California’da çekildiği anlaşılıyor.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, fotoğrafın 1960’larda Afganistan’daki kadınları gösteren bir fotoğraf olduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   27 Ağustos 2021