Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Paylaşımdaki aşı pankartında "çocuklarınızın organlarını bağışlamayı unutmayın" yazıyor.

Yanlış
Bu iddia 7 Kasım 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Paylaşımdaki Aşı Pankartında "Çocuklarınızın Organlarını Bağışlamayı Unutmayın" Yazdığı İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 7 Kasım 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafta yer alan aşı pankartında "çocuklarınızın organlarını bağışlamayı unutmayın" yazdığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Değil mi hazır organ bağışınızı da unutmayın pankartları aşınızı burada randevusuz olabilirsiniz pankartı altında yer alıyorken. Ne yazıyor pankartta randevusuz aşınızı olduktan sonra Çocuklarınızın organlarını bağışlamayı da unutmayın
photo_1

İddia daha önce Reuters, PolitiFact, USA Today tarafından da incelenmiş.

Söz Konusu Aşı Pankartında Organ Bağışı Hakkında Herhangi Bir İfade Bulunuyor mu?

Twitter paylaşımındaki fotoğrafta bir tente altında asılan posterde iddia metninde belirtilen ifadelerin geçtiği görülüyor. Posterde geçen İngilizce metin ise şu şekilde:

“Covid Vaccines Here. No Appointment Needed. Don’t forget to donate your childrens organs - Mass General Brigham”

Posterde okunabilen bu metinden tentenin randevusuz Covid 19 aşısı yapılan bir yer olduğu anlaşılıyor. Fakat posterde bunun yanında "Çocuklarınızın organlarını bağışlamayı unutmayın." gibi bir uyarı da var. Posterin sol alt köşesinde ise Mass General Brigham yazılı bir logo görülüyor.

Fotoğraf tersten arama yöntemiyle internet ortamında araştırıldığında ise fotoğrafın çekildiği yerin ABD’de bulunan New England Patriots eğitim kampındaki COVID-19 aşılama sahası olduğu ortaya çıkıyor. Fotoğrafın orijinali dikkatlice incelendiğinde önceki fotoğrafın “Don’t forget to donate your childrens organs” yazan kısmında İspanyolca "Randevu almadan burada COVID aşılarınızı yaptırabilirsiniz" ifadesi yer alıyor. Yani, posterin üst kısmında yazan İngilizce ifade İspanyolca olarak da ifade edilmiş.

Bu kampanya, Kraft Toplum Sağlığı Merkezi Aşı Kliniği’nin Mass General Brigham desteği ile yapılmış. Randevusuz aşılama kampanyası, Amerikan futbol takımı olan New England Patriots’un hayranlarına sunulmuş bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

photo_2

Ayrıca, orijinal afişin yer aldığı bir video gazeteci Nick Giovanni tarafından 29 Temmuz'da yayınlanan bir Twitter videosunda da görülebiliyor. Ayrıca, Giovanni’nin de gazetecilik yaptığı CBS Boston’un onaylanmış YouTube hesabının “Patriots Eğitim Kampında Hayranlar İçin COVID Aşı Kliniği” videosunda da pankartın orijinali görülebiliyor.

photo_3

Bu hizmetin sağlandığı günler 28-31 Temmuz 2021 tarihine tekabül ediyor. Bu fotoğraf, 5-11 yaş arası çocuklar için Pfizer aşısının onaylanmasından aylar önce, Temmuz ayında çekildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, Pfizer-BioNTech tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşının 5-11 yaş grubunda acil kullanımına 29 Ekim 2021 tarihinde yayımladığı bildiri ile onay verdi. Sağlık yetkilileri, çocuklar için COVID-19 aşılarının güvenli olduğunu ve ciddi reaksiyonların nadir olduğunu söylüyor.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından paylaşılan fotoğrafta yer alan aşı pankartında "çocuklarınızın organların bağışlamayı unutmayın" yazdığı iddia edilmişti. Bu pankart ABD’de bulunan New England Patriots eğitim kampındaki COVID-19 aşılama sahasında bulunuyor. Fakat iddianın aksine orijinal fotoğrafta organ bağışı hakkında en ufak bir ifade yer almıyor. Sosyal medyada dolaşan bu pankartın üzerindeki yazılar montajla değiştirilmiş. Orijinal metin, İspanyolca "Randevu almadan burada COVID aşılarınızı yaptırabilirsiniz" ifadesinden oluşuyor.

Sonuç olarak;

Paylaşımdaki aşı pankartında "çocuklarınızın organlarını bağışlamayı unutmayın" yazdığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Kasım 2021