Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraflar Manavgat’ta çıkan yangından 3 gün sonra çekildi.

Yanlış
Bu iddia 8 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    5 Dakika

Paylaşımda Yer Alan Fotoğrafların Manavgat Yangınından 3 Gün Sonra Çekildiği İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 8 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımdaki fotoğrafların Manavgat'ta ortaya çıkan yangından 3 gün sonra çekildiği iddia edildi. Gönderi 1,1 milyondan fazla görüntülenme 30 binden fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Dua’larımızdaki gücü görün MANAVGAT YANGININDAN 2-3 GÜN SONRA MUCIZELER BAŞLADI.
photo

Manavgat Yangını

Antalya’nın Manavgat ilçesinden 28 Temmuz 2021 tarihinde öğle saatlerinde yangın çıktı. Yangın Manavgat’ın Yeniköy mahallesinde başlayarak 4 farklı bölgeye yayıldı. Havadan ve karadan müdahaleler sürerken; yangın evlere, yerleşim yerlerine ve tarım alanlarına sıçradı. Rüzgarın etkisi nedeniyle yangına müdahalede zorluklar yaşandı. Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bugüne kadar böyle bir yangın görmediğini belirtti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise “Çok büyük yangın. Dün 12.00’da başladı. 4 ayrı noktada başladı En büyük olumsuzluk çok geniş bir havzada sürüyor. Şu an son geldiği nokta gece boyu bütün ekipler çalıştı, hepimizi ayaktaydık. Kuzeyli güneyli 30 kilometre, doğulu batılı 40 kilometrenin üzerinde bir havzayı aldı ve tamamen yayıldı." açıklamasında bulundu. 12 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkede gerçekleşen büyük yangınların hepsinin söndürülmüş olduğunu açıkladı.

Fotoğraflar Manavgat’ta mı Çekildi?

Manavgat’ta meydana gelen yangından sonra sosyal medyada Manavgat’ta çekildiği söylenen fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Doğanın tekrar kendini yenilediği vurgulanan fotoğraflar sosyal medya kullanıcıları tarafından pek çok kez paylaşıldı.

photo_2

Google görsel arama motoru ve Yandex görsel arama motorunda fotoğraflar aratıldığında, bu görsellerin Avustralya yangınından sonra çekildiği tespit ediliyor.

2020 yılının eylül ayında Avustralya'nın bazı bölgelerinde benzeri görülmemiş orman yangınları ülkenin doğal alanlarını tahrip etti. Sydney Üniversitesi’nden ekolojistler yarım milyar canlının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı. Avustralyalı fotoğrafçı Murray Lowe, yangınların etkili olduğu eyalet olan New South Wales’deki Kulnura kenti yakınlarındaki Dhurag Ulusal Parkı'ndaki durumu fotoğrafladı. Bu görüntüler arasında bitkilerin tekrar çıktığına şahit oldu. Fotoğrafçı Lowe tarafından çekilen fotoğraflar sosyal medyada pek çok kez paylaşıldı.

Sheffield Üniversitesi’nde çalışan yangın ekolojisi uzmanı Dr. Kimberley Simpson ise, bu durumun yandıktan sonra iyileştirme yeteneği geliştirmeleri için evrimleştiklerini açıkladı.

photo_3

photo_4

Paylaşımda yer alan son fotoğraf kolaj olarak hazırlanmış. Görsel, arama motorlarında aratıldığında Türkiye’de Twitter üzerinden paylaşım yapıldığı görülüyor ancak kolajın kaynağı tespit edilemiyor. Benzer fotoğrafların bulunmasına rağmen birebir aynı görsel bulunmuyor.

photo_5

photo_6

Antalya’nın Manavgat ilçesi, bulunduğu konum itibarıyla Akdeniz iklimini hakim olduğu bir bölgedir. En önemli bitki örtüsü maki ve çam ormanlarıdır. Makiler görece daha kısa bir süre içinde, 1 ila 2 yıl içerisinde yenilenir.

photo_7

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay BBC’ye yaptığı açıklamada, "Ormanlar sadece ağaç değildir. Mesela Ege ve Akdeniz'de ormanlarda yaygın bir şekilde makiler de vardır ve bu bitkiler de yangına uyum sağlamıştır. Defne, meşe gibi bitkilerin yangın sırasında toprak üstündeki sürgünleri yanar ama kökleri zarar görmez. Dolayısıyla bir yıl içinde 1-1,5 metre sürgün verir. Ama siz fidan dikerek ağaçlandırma yapmaya ve bölgeyi kazmaya kalkarsanız bu bitkileri de öldürebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

TOBB Kimya Sanayi Meclisi Başkanı Timur Erk, ormanların belirli bir süreç içinde kendini yenilediğini ifade ederken, bu sürecin 6 ila 18 ay arasında olduğunu vurguluyor.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi üyesi Prof. Dr. Erol Kırdar ise kızılçamın çok hızlı büyüyen bir tür olduğunu 5 ila 7 yıl içerisinde genç ormanlara dönüşeceğini söylüyor.

İddia YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından yapılan paylaşımda fotoğrafların Manavgat'ta ortaya çıkan yangından 3 gün sonra çekildiği iddia edilmişti. Fotoğraflar Avustralya’da 2019’un eylül ayında ortaya çıkan yangından sonra çekilmiş. Fotoğrafçı Murray Lowe tarafından çekilen fotoğraflar pek çok kez sosyal medyada paylaşıldı. Akdeniz bölgesindeki yaygın bitki örtüsü maki ve kızılçam. Araştırmalar, ağaçların en erken 6 ay içerisinde filizleneceğini en geç 7 yıl içerisinde de genç ormanlara dönüşeceğini belirtiyor.

Sonuç olarak;

Fotoğrafların Manavgat’ta çıkan yangından 3 gün sonra çekildikleri iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   23 Ağustos 2021