Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Murat Günak’ın yerli otomobilin baş tasarımcısı olduğuna dair iddialar

Doğru
Bu iddia 14 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    4 Dakika

Murat Günak’ın Yerli Otomobilin Baş Tasarımcısı Olduğuna Dair İddialar

Bir Facebook sayfası tarafından 14 Ekim 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, Türkiye’nin yerli arabasının İtalyan tasarımı olduğu iddia edilirken, Mercedes ve Peugeot markalı otomobillerin tasarımcısı olduğu belirtilen Murat Günak’ın yerli otomobilin de baş tasarımcısı olduğu iddia edildi. Gönderi 790 binden fazla görüntülenme, 10 binden fazla paylaşım aldı.

Paylaşımda geçen iddia şu şekilde:

BİLİYOR MUYDUNUZ? Çoğu kişi yerli arabayı İtalyanlar tasarladı diye sitem ediyor. Ama kimse Mercedes ve Pevgeot tasarımcısının ve aynı zamanda yerli otomuzun baş tasarımcısının MURAT GÜNAK olduğunu bilmiyor.

Yerli Otomobilin Tasarımcısı İtalyanlar mı?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu TOGG’un CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, 28 Aralık 2019’da katıldığı televizyon programında sunucunun tasarımlarla ilgili yönelttiği soruya, prototip araçların, Pirinfarina isimli İtalyan otomobil tasarım şirketi ile beraber İtalya’da üretildiğine dair açıklamalarda bulundu. “Doğal olarak biz yeni kurulan bir şirketiz. Böyle bir imkânımız henüz yok. Ama bundan sonraki aşamalarda böyle bir ihtiyacımız olmayacak.” Karakaş, İtalyan tasarımla iş birliklerini açıklarken, “hedef kitlemizi en iyi temsil ettiği gerekçesiyle İtalyan tasarım evi Pininfarina'yı tercih ettik. Onlarla beraber çalıştık. Sipariş verip bize bunu getirin demedik. Öyle bir şey mümkün de değil zaten. Tasarımı Türkiye'deki hedef kitlemizin kriterleri doğrultusunda kendimiz belirledik. Tasarım şirketimizle beraber, bizim arkadaşlarımız belirledi " dedi.

Ayrıca, TOGG’un resmî sitesi incelendiğinde otomobilin tasarımıyla ilgili açıklanan bültenlerde Prinfarina isimli İtalyan tasarım şirketi ile iş birliği içinde oldukları belirtiliyor.

Murat Günak, Yerli Otomobillerin Baş Tasarımcısı mı?

Murat Günak, iddia edildiği gibi Mercedes, Peugeot, Volkswagen gibi markalar için çalıştı. Mercedes C Serisini tasarladı. Peugeout 206 ve Peugeot 307 modellerinin tasarımcısı olan Murat Günak, yerli otomobil TOGG’un tasarım ekibinde yer alıyor.

Açıklama: Murat Günak Mercedes Röportajı
Açıklama: Murat Günak Mercedes Röportajı

TOGG’un CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş aynı programda açıklamalarına devam ederken, Murat Günak’tan da bahsetti. Tasarım ekibinde Mercedes'in de tasarımcısı Murat Günak'ın olduğunu ifade eden Karakaş şunları söyledi; “Biz 18 tasarım eviyle görüştük. Sonunda 15 tasarımı yan yana koyduk. O süreçte Murat Bey bize Türkiye'yi Avrupa'yı tanıyan tecrübesiyle çizgileriyle yardımcı oldu. Onun haricinde Türk tasarımcı ve mühendis arkadaşlarımız var. Seçtiğimiz tasarım eviyle birlikte çalışan 6 Türk arkadaşımız vardı. Murat Bey'le de çok kez konuştuk.”

Bunun yanı sıra TOGG’un resmî sitesinde 27 aralıkta yayınlanmış bültende yer alan bilgiye göre de Murat Günak, TOGG Tasarım Ekibinden yer alan isimlerin arasında.

Öte yandan “Türkiye’nin Otomobili” isimli Twitter hesabı, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu resmi Twitter sayfası. 27 Aralık 2019’da yayınlanan videoda TOGG Tasarım ekibinde Murat Günak’ın da ismi geçiyor.

Sonuç:

İddia DOĞRU

14 Ekimde Facebook’ta paylaşılan gönderide iddia edildiği gibi Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un tasarımda Türk tasarımcıların yanı sıra Pininfarina isimli İtalyan tasarım şirketinin iş birliği de yer alıyor. Türk tasarımcı Murat Günak’ın yerli otomobilin tasarımında yer aldığı iddiası da doğru. TOGG’un CEO’su Mehmet Gürcan katıldığı televizyon programında Murat Günak’ın yerli otomobilin tasarım ekibinde yer aldığını belirtirken, TOGG’un resmî sitesinde yer alan bültenlerde Günak’ın ismine rastlamak mümkün. Ayrıca Murat Günak, iddia edildiği gibi Mercedes ve Peugeot markalarının da tasarımcısı. Yıllar önce verdiği röportajda açıkça belirtilmekte.

Sonuç olarak;

Murat Günak’ın yerli otomobilin baş tasarımcısı olduğuna dair iddialar

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Ekim 2020