Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

mRNA aşıları beş on sene içerisinde ciddi hastalıklara yol açacak.

Yanlış
Bu iddia 26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

mRNA Aşılarının Beş On Sene İçerisinde Ciddi Hastalıklara Yol Açacağı İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 1 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, mRNA aşısı olan 30 yaş üzeri kişilerin beş on yıl içerisinde kalp veya akciğer hastalıkları nedeniyle vefat edecekleri iddia edildi. Paylaşımı 300’den fazla kişi beğenmiş. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  İrlandalı profösör kim 30 yaş ve üzeri mrna aşısı olursa 5 ve 10 sene içerisinde kalp ve akciğer hastalıklarından ölecekler aynı zamanda en büyük rol ise kısırlık olacak. #haddinibilbursatabipodası
photo_1

İddia çeşitli sosyal platformlarında da paylaşılmış.

İddianın Kaynağı Ne?

Paylaşımda görülen kişi University College Dublin’de profesörlük yapmış ancak Covid-19 iddiaları nedeniyle görevinden alınmış İrlandalı Prof. Dr. Dolores Cahill. Kendisi aynı zamanda aşırı sağcı Irish Freedom Party genel başkanlığını yürütmüş.

mRNA Aşıları Ciddi Hastalıklara Yol Açacak Mı?

Paylaşımda belirtilen iddianın aksine mRNA aşılarının gelecek etkilerine dair bilimsel bir araştırma bulunmuyor. Nitekim, Arizona State University Biodesign Center for Immunotherapy, Vaccines and Virotherapy yöneticisi Prof. Dr. Grant McFadden da bu aşıların uzun dönemli hasarlarına dair bilimsel bir araştırmanın olmadığını, üstelik bu aşıların güvenlik kaydının “mükemmel” olduğunu belirtmiş.

photo_2

Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan bilgilerde de, mRNA aşılarının ciddi ve uzun-erimli yan etkilerinin oldukça nadir olduğu belirtiliyor.

photo_3

CDC tarafından da Covid-19 aşılarının olası yan etkileri paylaşılmış. Bu yan etkilerin arasında acı, ağrı, yorgunluk, hatta ateş ve kusma gibi etkiler mevcut. Fakat ileriye dönük ciddi sağlık riskleri, belirtilen yan etkiler arasında sayılmıyor.

photo_4

CDC aynı zamanda güçlü alerjik reaksiyon geliştiren kişilerin, ya aşıyı yaptırmamalarını ya da doktorlarına danışmalarını tavsiye etmiş.

mRNA Aşıları Kısırlığa Yol Açacak Mı?

Yukarıda bahsedilen hastalıklara ek olarak, kısırlık veya bebek düşükleri üzerinde aşıların etkilerine dair herhangi bir bilimsel araştırma mevcut değil. Nitekim Reuters’te yer alan bilgiye göre, aşının kısırlık üzerine etkileri incelenmemiş olsa da aşı denemelerine katılanların hiçbirinde böyle bir etki gözlemlenmemiş.

Dünya Sağlık Örgütü de kısırlık iddialarını yalanladı. Dr. Katherine O’Brien hiçbir aşının kısırlığa yol açmadığını dile getirdi. Meedan Health Desk’te bulunan uzmanlar da benzer şekilde hiçbir aşının kısırlığa yol açmayacağını, mRNA aşılarının iddiaya kaynaklık eden iki aşı karşıtı propagandacının belirttiği gibi insan vücudunda bulunan Syncytin-1 proteinlerine zarar vermediğini ve iddianın doğru olmadığını belirtmiş.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından yapılan paylaşımda mRNA aşısı olan 30 yaş üzeri kişilerin beş on yıl içerisinde kalp veya akciğer hastalıkları nedeniyle vefat edecekleri iddia edilmişti. Fakat bu konular hakkında herhangi bir bilimsel araştırma mevcut değil. Üstelik kimi kurumlar tarafından yapılan açıklamalarda da iddia edilen yan etkilerin gözlemlenmediği ifade edilmiştir.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, mRNA aşılarnın beş on sene içerisinde ciddi hastalıklara yol açacağı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Ağustos 2021