Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Mansur Yavaş'ın işe gittiği minibüsün değeri 1,7 milyon TL.

Yanlış
Bu iddia 25 Mart 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    5 Dakika

Mansur Yavaş'ın İşe Gittiği Minibüsün Değerinin 1,7 Milyon TL Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 25 Mart 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “makam araçlarını sattım, işe minibüs ile gidip geliyorum” ifadesindeki minibüsün değerinin 1,7 milyon olduğu iddia edildi. Gönderi, 177 binden fazla görüntülenme alırken, 3 bin 700’e yakın da beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Mansur Yavaş:Makam araçlarını sattım, işe minibüs ile gidip geliyorum. Minibüsün değeri: 1.7 milyon
photo_1

Mansur Yavaş, İşe Giderken Makam Aracı Kullanmadığını İfade Etti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 24 Mart 2021 akşamında bir televizyon kanalında programa konuk oldu. Sunucunun sorularını yanıtlayan Yavaş, belediyeye ait makam araçları ile alakalı şu açıklamalarda bulundu: 

“Makam araçlarımı sattım. Belediyenin minibüsü ile işe gidip gelip gidiyorum. Sadece havaalanına giderken ve İstanbul'a gelirken Vakıfbank'a ait mercedes ile geldim. Makam arabası sevmiyorum, makam arabalarını da sınırlandırdık. Makam araçlarını satarak 70 milyon civarında tasarruf ettik.”

photo_2

Mansur Yavaş, işe giderken toplu taşıma anlamındaki minibüsü kullanmadığını, belediyeye ait olan minibüsle işe gittiğini özellikle belirtiyor. Sosyal medyada bu açıklamaların ardından Yavaş’ın işe giderken kullandığı minibüsün değerine dair iddialar ortaya atıldı. Ayrıca Yavaş, kullandığı minibüsün toplu taşıma olmadığını belirttiği halde, bunu bu şekilde aksettiren haberler de eleştirilerin noktası oldu.

photo_3

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, programdan iki gün sonra Twitter’da bu iddialara yanıt veren paylaşımlarda bulundu. Yavaş’ın kullandığı aracın 1,7 ila 3,5 milyon TL arasında olduğuna dair iddialara açıklık getirdi.

photo_4

Gültekin paylaşımında, Mansur Yavaş’ın kullandığı aracın 2012 model bir araç olduğunu belirterek, 2. el satış fiyatının 250 ila 330 bin TL olduğunu belirtti. İkinci el araba satışı da yapan sitelerde, belirtilen aracın modeli aratıldığında ortalama fiyatın Gültekin’in dediği aralıklarda olduğunu görmek mümkün.

photo_5

Gültekin ayrıca Mansur Yavaş’ın havalimanına giderken kullandığını belirttiği ve Vakıfbank’ın tahsis ettiği aracın kaç kilometrede olduğunu belirten bir paylaşımda da bulundu.

photo_6

Mansur Yavaş’ın işe giderken kullandığı iddia edilen başka bir paylaşımdaki aracın görseli Mercedes V serisinin 2021 modeli. 2021 güncel fiyatı 1 milyon 918 TL iken bu aracın 2020 fiyatı da 1 milyon 862 TL. Fakat Volkan Memduh Gültekin, Yavaş’ın kullandığı aracın 2012 model olduğunu belirtiyor.

photo_7

Ayrıca, Instagram paylaşımında yer alan araba içini gösteren fotoğrafın orijinali de 2015 model Mercedes Vito. İçi bir şirket tarafından dizayn edilmiş.


Mansur Yavaş, Son Katıldığı Başka Programda da Aracının 2012 Model Olduğunu Söyledi

Mansur Yavaş, 1 Nisan 2021 akşamında katıldığı bir başka televizyon programında 24 Mart 2021’de ifade ettiklerine bizzat kendisi açıklık getirdi. Bazı kesimlerin “işe minibüsle gidiyor” açıklamasının yanlış anlaşıldığını tekrar belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda en lüks aracımız Megan. Ben de örnek olayım diye 2012 model minibüse biniyorum. 9 yıllık araçtır, piyasası 300 -350 bin eder mi bilmiyorum. Belediyede Vakıfbank'ın tahsis ettiği Mercedes var bir tane de eski dönemden kalma 500 Mercedes var, konukları onunla aldırıyorum. Şu ana kadar geçen Bodrum'a gittim, üç ayda 3 bin 300 kilometre kullandım. Sadece havaalanına gidiyorum. Onun haricinde kullanmıyorum. Ben minibüse biniyorum ki, daire başkanlarımız lüks araba peşinde koşmasın.”

photo_8

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “makam araçlarını sattım, işe minibüs ile gidip geliyorum” ifadesindeki minibüsün değerinin 1,7 milyon olduğu iddia edilmişti. 24 Mart 2021 tarihinde bir televizyon programında konuşan Mansur Yavaş, işe belediyeye ait olan minibüsle gittiğini, bunun toplu taşıma olmadığını da belirtmişti. Yavaş’ın işe giderken kullandığı minibüsün değerine dair iddialar ortaya atıldı. Bunun üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, Yavaş’ın kullandığı aracın 2012 model olduğunu ve ikinci el piyasa değerinin 250 ila 330 bin TL olduğunu belirtti. Bahsettiği araç, ikinci el araba satan sitelerde bu fiyat aralığında. Mansur Yavaş, 1 Nisan 2021 akşamında katıldığı bir başka televizyon programında da işe giderken 2012 model minibüse bindiğini ve bu aracın 9 yıllık olduğunu, piyasasının da 300 ila 350 bin arası olduğunu, Gültekin'in ardından kendisi de belirtmiş oldu. Ayrıca, Instagram paylaşımında kullanılan görsel, içi yeniden dizayn edilmiş 2015 model bir Mercedes Vito aracına ait.

Sonuç olarak;

Mansur Yavaş'ın işe gittiği minibüsün değerinin 1,7 milyon TL olduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Nisan 2021 Son Güncelleme:   5 Nisan 2021