Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Lille OSC Başkanı Olivier Letang “Müslüman Türkiye’de hakları çalınıp emekleri hiçe sayılan bu çocuklar Hristiyan olan Fransa’da alın terlerinin karşılığını aldı.” açıklamasında bulundu.

Yanlış
Bu iddia 24 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Lille OSC Başkanı Olivier Letang’ın Türkiye’de Futbolu Yönetenleri Eleştiren Açıklama Yaptığı İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 24 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Fransız Lille OSC Kulüp Başkanı Olivier Letang’ın “Müslüman Türkiye’de hakları çalınıp emekleri hiçe sayılan bu çocuklar Hristiyan olan Fransa’da alın terlerinin karşılığını aldı. Bu ayıp da Türkiye’de futbolu yönetenlere yeter.” açıklamasında bulunduğu iddia edildi. Paylaşım 820 binin üzerinde görüntülenirken, 28 binin üzerinde beğeni ve 800’ün üzerinde de yorum toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Lille kulüp başkanı Olivier Letang: 
Müslüman Türkiye’de hakları çalınıp emekleri hiçe sayılan bu çocuklar Hristiyan olan Fransa’da alın terlerinin karşılığını aldı. Bu ayıp da Türkiye’de futbolu yönetenlere yeter.
photo_1

Bu paylaşım Twitter’da ve Facebook’ta çeşitli hesaplar tarafından yakın tarihte sıklıkla paylaşılmış.

Lille Kulüp Başkanı Böyle Bir Açıklamada Bulundu mu?

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik gibi Türk futbolcuların bulunduğu Lille OSC Futbol Takımı, Fransa Ligue 1’de 2020-2021 sezonunu şampiyon olarak tamamlamıştı.


Lille OSC’nin bu başarısı, Fransa ve Türkiye gündeminde de oldukça fazla konuşuldu. Sosyal medya platformlarında Lille, oyuncular, teknik direktör ve başkanlarına dair yapılan paylaşımlar da artış gösterdi. Paylaşılan iddialardan biri de Lille OSC Kulüp Başkanı Olivier Letang ve kendisinin Türk oyuncular eşliğinde Türkiye’deki futbolu yönetenlere dair yaptığı eleştiriler oldu.

Öncelikle Twitter, Instagram ve Facebook’ta başkanın yaptığı iddia edilen bu açıklama sıkça paylaşılmış. Bu paylaşım da çoğunlukla Türk Milli Futbolcu Yusuf Yazıcı’nın Ağustos 2019’da kulüp ile yapmış olduğu imza töreninden alınan bir görselle kamuoyuna sunulmuş. Bu fotoğrafta Yusuf Yazıcı’nın yanındaki kişi ise Lille OSC Başkanı Olivier Letang değil, o dönemki kulüp yöneticisi Marc Ingla.


Kulüp başkanının söylediği iddia edilen bu sözlerin Fransız spor gazetesi L’equipe kaynaklı olduğu da sosyal medya kullanıcılarıyla paylaşılmış.


L’equipe’in internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında başkan ile ilgili haberler incelendiğinde, başkanın Türk oyuncularla beraber Türk futbolunu yöneten yöneticilere dair böyle bir eleştirisi ya da demeci bulunmuyor. Bununla birlikte Lille OSC Kulübü’nün kendi internet sitesinde ve sosyal medya hesabında da iddiadaki gibi başkanın eleştirilerinin yer aldığı bir paylaşım yok.

Ayrıca Türkiye’nin önemli spor haberciliği yapan medya oluşumları Tribün Dergi ve De Marke Sports’ta da iddiada yer alan böylesi önemli bir açıklamanın haberi yapılmamış, sosyal medyada da paylaşılmamış.


İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda Lille OSC Kulübü Başkanı Olivier Letang’ın “Müslüman Türkiye’de hakları çalınıp emekleri hiçe sayılan bu çocuklar Hristiyan olan Fransa’da alın terlerinin karşılığını aldı. Bu ayıp da Türkiye’de futbolu yönetenlere yeter.” açıklamasında bulunduğu iddia edilmişti. Kulübün internet sitesinde, paylaşımlarda kaynak olarak gösterilen L’equipe’te veya Türkiye’nin spor haberciliği yapan önemli oluşumlarında da böylesi dikkat çekici bir açıklama yer almıyor.

Sonuç olarak;

Lille OSC Başkanı Olivier Letang’ın Türkiye’de futbolu yönetenleri eleştiren açıklama yaptığı iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Mayıs 2021