Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Laleli Cami’de tasarruf ampullerinden oluşturulan avize bulunduğu iddiası

Doğru
Bu iddia 18 Ekim 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    2 Dakika

Laleli Cami’de Tasarruf Ampullerinden Oluşturulan Avize Bulunduğu İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, Laleli Cami’de tasarruf ampullerden oluşan bir avize bulunduğu iddia edildi. Gönderi 50 binden fazla görüntülenme alırken binden fazla paylaşım aldı.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Laleli camiinin tasarruf ampülleriyle oluşturulmuş ve gotik sanattan beri görülmüş en soylu sanat örneği olarak nitelenen sürreal ve epik avizesi. Bu emsalsiz güzellik karşısında insanın çıldırması işten değil. Enfes!!

Laleli Cami’de Bulunduğu İddia Edilen Avize Gerçek mi?

Camilerde yer alan avizelerin sorumluluğu Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait. Cami ve mescitlerde bulunan hayırsever kişi veya kuruluşlar tarafından bağışlanmış her türlü eşyaya "teberrükat eşyası" deniliyor. Bu eşyaların arasında avizeler de bulunuyor. Vakıflar Genel Müdürü ise Burhan Ersoy. Resmi Gazete’ye göre Ersoy, cumhurbaşkanı tarafından Şubat 2020’de atandı.

Burhan Ersoy’un Twitter hesabı doğrulanmış bir hesap değil. Fakat doğrulanmış olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Twitter hesabı Ersoy’un hesabını takip ettiği ve retweet ettiği için güvenilir bir hesap olduğu çıkarımı yapılabilir.

Bu avizelerin Laleli Camii’nde olduğu Ersoy’un Twitter hesabından 17 ekimde paylaştığı cami içi fotoğraflardan anlaşılabilir.

laleli_4

Laleli Cami’de bulunan avize sosyal medyada da sık sık tartışmalara yol açtı. Burhan Ersoy’a Twitter üzerinden bu durum iletildi. Kendisinin camideki avizelere yönelik sorulan soruya “gereklilik” şeklinde cevap verdiği görülüyor.

Burhan Ersoy’un bu cevabından sonra kendisine yöneltilen avize hakkındaki twitler 18 ekimde de devam etti. Fakat Ersoy Twitter’da attığı cevapta bu görüntü nedeniyle camiye ziyarete gittiğini belirtti.

Sonuç:

İddia DOĞRU

Facebook paylaşımında iddia edildiği gibi fotoğraftaki görüntü Eyüp Cami’deki avizeye ait. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy’un resmi Twitter hesabında camiyi ziyaret ettiği görülüyor. Bu fotoğraflarda paylaşımda yer alan tasarruflu ampullerden oluşan avize de net olarak görülmekte.

Sonuç olarak;

Laleli Cami’de tasarruf ampullerinden oluşturulan avize bulunduğu iddiası

Doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Ekim 2020