Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Konya Tuzlukçu Belediyesi’nin asgari ücreti 4 bin 500 TL yaptığı iddiası

Doğru
Bu iddia 7 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Konya Tuzlukçu Belediyesi’nin Asgari Ücreti 4 Bin 500 TL Yaptığı İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 7 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, Konya’da CHP’ye ait tek belediye olduğu iddia edilen Tuzlukçu Belediyesi’nin asgari ücreti 4 bin 500 TL yaptığı iddia edildi. Gönderi 1 milyondan fazla görüntülenme aldı. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

"Konya’da CHP’ye ait tek belediye olan Tuzlukçu Belediyesi, asgari ücreti 4 bin 500 TL yaptı.”

Tuzlukçu Belediyesi, Konya’da CHP Yönetiminde olan Tek Belediye mi?

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlere göre CHP’li belediye başkan adaylarının Konya’da kazandığı tek belediye Tuzlukçu Belediyesi.

Yerel seçimde 2744 oy alan CHP’li aday Nurettin Akbuğa seçimi MHP adayı İsmail Budak’ın önünde bitirerek belediye başkanı olmuştu.

Tuzlukçu Belediyesi Asgari Ücreti 4 Bin 500 TL Olarak Mı Belirledi?

Konya Tuzlukçu Belediyesi’nde asgari ücretin 4 bin 500 TL olduğuna dair iddia birçok gazete başlığında ve sosyal medya da sıkça yer buldu.

Tuzlukçu Belediyesi’ne ait resmi internet sitesinde bu duruma dair bir haber yer alıyor. Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa: “2020 yılı 15 Kasım itibarıyla ortalama 4 bin 500 lira maaş alacak olan çalışanlar arasında asgari ücrete tabi işçimiz kalmamıştır. Genel-İş Sendikası ile Tuzlukçu Belediyesi arasında yapılan görüşmelerimizin tamamlanmasıyla, işçi maaşları 4 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Böylelikle Tuzlukçu Belediyesi’nde çalışan en düşük maaşlı işçimizin maaşı 4 bin 500 lira olmuştur şeklinde açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa’nın belediye çalışmalarından söz ettiği bir Twitter hesabı bulunuyor. Tuzlukçu Belediyesi’nin resmi internet sitesinde de bu hesabın bağlantısı yer alıyor. Akbuğa, belediyenin yapmış olduğu sözleşmenin ulusal asgari ücret belirlemesi olmadığından söz ediyor. Akbuğa, asgari yani en düşük maaşın 4 bin 500 TL olacağını ve böylece personeller arasındaki maaş farkının kalkacağını hedeflediğini belirtmiş oluyor.

Ulusal asgari ücret ise asgari ücret yönetmeliğine göre her yıl aralık ayı içerisinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir ve bir sonraki yıl uygulanacak asgari ücrete dair karar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.

Sonuç:

İddia DOĞRU

Bir Instagram sayfası tarafından 7 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, Konya’da CHP’ye ait tek belediye olduğu iddia edilen Tuzlukçu Belediyesi’nin asgari ücreti 4 bin 500 TL yaptığı iddia edildi. 2019’da gerçekleşen yerel seçim sonuçlarına göre Konya’da yer alan belediyelerden CHP’nin yönetiminde sadece Tuzlukçu Belediyesi bulunuyor. Konya Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa aynı işi yapan personellerinin eşit maaş alabilmesi için asgari yani “en düşük maaşı” 4 bin 500 TL yaptığını belirtti. Ulusal olarak belirlenen asgari ücret ise “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” tarafından her yılın sonunda belirleniyor.

Sonuç olarak;

Konya Tuzlukçu Belediyesi’nin asgari ücreti 4 bin 500 TL yaptığı iddiası

Doğrudur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Aralık 2020 Son Güncelleme:   15 Ocak 2021