Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Klaus Schwab’ın insanları gıda kıtlığından kurtarmak için Biden ile iş birliği yaptığına dair tweet paylaştı.

Yanlış
Bu iddia 26 Nisan 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    2 Dakika

Klaus Schwab'ın Paylaştığı İddia Edilen Tweet

Bir Facebook sayfası tarafından 27 Şubat 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Klaus Schwab’ın insanları gıda kıtlığından kurtarmak için Biden ile iş birliği yaptığına dair tweet paylaştığı iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Dünya Ekonomik Forumu, çoğu insanın yaklaşan gıda kıtlığından kurtulmasını sağlamak için Biden İdaresi ile birlikte çalışıyor. Güncel aşı belgelerine sahip vatandaşlara, bitki bazlı protein ürünleri içeren düzenli paketler verilecek.
photo_1

Klaus Schwab Böyle Bir Tweet Paylaştı mı?

İsviçre doğumlu bir iş insanı olan Klaus Schwab, World Economic Forum’un kurucusu ve başkanı olarak görev yapıyor. World Economic Forum İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan uluslararası bir vakıf olarak görev yapıyor. Her yıl İsviçre’de World Economic Forum zirvesi yapılıyor. Zirvede dünyanın en tanınmış iş insanları ve politikacıları bir araya getiriliyor. Dünyanın en önemli sorunlarının tartışıldığı konferanslarından biri olma özelliğine sahip.

Facebook’ta yer alan paylaşımda, The World Economic Forum’un kurucusu Schwab’ın Twitter hesabı üzerinden çoğu insanın yiyecek kıtlığından kurtulmasını sağlamak için Biden yönetimi ile birlikte çalıştığını ve güncel aşı belgelerine sahip vatandaşlar için düzenli olarak bitki bazlı protein ürünleri paketlerini alacaklarına ilişkin bir tweet attığı iddia edilmişti.

Klaus Schawab’ın paylaşım yaptığı iddia edilen @_Klaus_Schwab isimli hesap incelendiğinde hesabın askıya alındığı görülüyor. Klaus Schwab’ın Twitter tarafından onaylanmış @ProfKlausSchwab isimli hesabı bulunuyor.

photo_2

photo_3

Klaus Schwab’ın resmi Twitter adresinde bulunan tweetler incelendiğinde, bu konuda herhangi bir paylaşımda bulunmadığı görülüyor.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafında yapılan paylaşımda Klaus Schwab’ın insanları gıda kıtlığından kurtarmak için Biden ile iş birliği yaptığına dair tweet paylaştığı edilmişti. İddiada yer alan @_Klaus_Schwab isimli hesap Schwab’ın resmi Twitter hesabı değil. Hesap Twitter tarafından askıya alınmış. The World Economic Forum’un Sözcüsü, Schwab’ın böyle bir açıklamasının olmadığı ve açıklamadan yer alan ifadeninde doğru olmadığını söyledi.

Sonuç olarak;

Klaus Schwab’ın insanları gıda kıtlığından kurtarmak için Biden ile iş birliği yaptığına dair tweet paylaştı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Nisan 2021 Son Güncelleme:   3 Mayıs 2021