Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Kapalı damarları zencefil, sarımsak, limon ve sirke karışımının açtığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
TUNCER BEYRIBEY
Yayın Tarihi: 22 Aralık 2020 Son Güncelleme: 31 Aralık 2020

Kapalı Damarları Zencefil, Sarımsak, Limon ve Sirke Karışımının Açtığı İddiası

zencefil01

Bir Facebook sayfasından 1 Aralık 2020 tarihinde yapılan bir paylaşımda kapalı damarların zencefil, sarımsak, limon ve sirke karışımıyla açıldığı iddia edilmiş. İddia 1100’den fazla beğeni ve 4400’den fazla paylaşım almış. Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

“KAPALI DAMARLARIN AÇILMASI Ürdünlü bir doktorun buluşu Taze zencefil ceviz büyüklüğünde soyulup rendelenir 2 diş sarımsak rendelenir 1 limon sıkılır ve bir kapak sirke bir bardakta üzerine sıcak su dökülerek demlenmeye bırakılır 10 dakika sonra içilir ayda 1 veya 15 günde bir yapılırsa bütün kapalı damarlar açılıyor Bilmeyenlere yollayın”

Benzer iddialar Türkiye dışında ülkelerde de dolaşıma girmiş. Sarımsak, limon ve sirkenin çeşitli biçimlerde damar yollarını açtığına dair başka iddialar Haber 7, Sabah ve Hürriyet gibi haber sitelerinde de yer bulmuş.

zencefil2

Zencefil, Sarımsak, Limon ve Sirke Karışımı Kapalı Damarları Açar Mı?

Sarımsağın kalp damar yolları hastalıklarını azaltmada önemli bir besin olduğu bilimsel çalışmalarda belirtilmiş. Nutrition Journal’da çıkan bir çalışmada sarımsağın diğer hastalıkların yanında kardiyo-vasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinde faydalı bir gıda olduğu bulgulanmış. Yine Atherosclerosis adlı akademik dergide yayınlanan bir makalede sarımsağın koroner kalp hastalığına iyi geldiği, bunun da nedeninin fibrinolitik faaliyetleri arttırmasından kaynaklandığı belirlenmiş.

zencefil03

Keza limonun da birçok faydasının yanında limonun kardiyo-vasküler hastalıklar için koruyucu bir gıda olduğu çalışmalarla ortaya konulmuş. Ayrıca, limonun da dahil olduğu narenciye meyvelerinde bulunan naringenin maddesinin kanser önleyici etkisinin olduğu belirtilmiş. Diğer taraftan sirke tüketiminin de kan şekeri kontrol etme, lipit metabolizmasını düzenleme ve kilo verme gibi etkileri olduğu yapılan çalışmalarda bulgulanmış.

Zencefil, sarımsak, limon ve sirke tüketimin insan sağlığına olumlu etkileri çeşitli çalışmalar tarafından desteklense de bu malzemelerden oluşan bir karışımın kalp damarlarını açtığına dair iddiayı destekleyen bir kanıt yok. Güney Afrika’da faaliyet gösteren doğrulama platformu Africa Check Haziran 2019’da yaptığı analizde kalp damarları tıkanıklığı gibi tıbbı operasyon gerektiren bir ciddi bir durumun zencefil, sarımsak, limon ve sirke karışımıyla çözülemeyeceğini doktor görüşleriyle açıkça belirtmiş.

Sonuç:

İddia YANLIŞ. 

Zencefil, sarımsak, limon ve sirkenin yardımcı besin olarak tüketiminin başta kalp sağlığı olmak üzere insan sağlığına olumlu etkileri bilimsel araştırmalar tarafından gösterilmiş. Fakat bu malzemelerden oluşan bir karışımın kapalı damarları açtığına dair bir kanıt yok. Damar tıkanıklığı ciddi tıbbi operasyonlar gerektiren bir hastalık ve tedavi yöntemlerinin doktor gözetiminde olması gerekiyor.

Sonuç olarak;

Kapalı damarları zencefil, sarımsak, limon ve sirke karışımının açtığı iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Aralık 2020 Son Güncelleme:   31 Aralık 2020