Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Japonya’da el yıkama lavabosu tuvalete takılıdır.

Doğru
Bu iddia 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika

Japonya’da Lavabo Tuvalete Bağlı mı?

Bir Facebook hesabı tarafından 3 Ocak 2022 tarihinde yapılan paylaşımda Japonya’da el yıkama lavabosunun tuvalete bağlı olduğu iddia edildi. Gönderi 11 milyondan fazla görüntülenme 55 binden fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Japonya’da el yıkama lavabosu tuvalete takılıdır, ellerinizi yıkarken bir sonraki tuvalet kullanımı için gerekli olan su depolanir. Bu şekilde Japonya her yıl milyonlarca litre su tasarrufu sağlıyor. Su kıtlığından muzdarip olduğumuz bu dönemde ne kadar büyük bir icat.
photo_1

İddia daha önce Snopes tarafından da incelenmiş.

Japonya’da Lavabo Tuvalete Bağlı mı?

İddia ilk olarak Reddit’te bir kullanıcının tuvaletin üstünde lavabonun olduğunu gösteren bir fotoğrafla yayılmaya başladı. Arama motorunda “Toilet and sink” kelimeleri aratıldığında benzer fotoğraflar çıkıyor.

Tuvalet inceleme sitesi olan Toilet Found! Japonya’da klozet- lavabo sistemlerinin II. Dünya Savaşı’ndan sonra popüler hâle geldiğini ifade ediyor. Bu sistemler Japonya’da ilk olarak evlerin küçük olduğu apartmanlarda yerden tasarruf sağlayan bir araç olarak tasarlandı. Bu duruma ek olarak, sifonu çekerken boşa harcanan sudan tasarruf yapmak ek bir avantaj olarak nitelendirildi.

photo_2

Bu sistemin, banyolarda alan kazanma açısından önemli olduğu vurgulanırken su israfının engellendiğinin de altı çiziliyor. Klozet- lavabo sistemi, el yıkadıktan sonra klozetin içine akarak sifonla aynı görevi görüyor.

Su israfını engellemek ve hijyeni sağlamak amacıyla tasarlanan klozet-lavabo sistemi satışı yapılan ülkelerde maliyeti düşük bir şekilde ve pratik olarak monte edilebiliyor. Klasik tuvalet lavabo sistemlerinden daha uygun bir fiyata mal edilebildiğini söylemek mümkün.

Başka Ülkeler de Klozet-Lavabo Sistemini Kullanılmaya Başladı

Klozet- lavabo sistemi aynı zamanda insanları el yıkamaya teşvik eden bir yöntem olarak da pazarlandı. 2011 yılında Letonyalı bir tasarımcı pisuvarı yeniden tasarlayarak Avrupa’daki su sıkıntısını çözmeyi hedefledi. Pisuvarın üstündeki lavaboda el yıkanırken sifon içinde aynı su kullanılıyor. Stand adı verilen tasarım Letonya, Almanya, Norveç, Rusya ve Polonya’da yaklaşık 495 dolara satıldı.

photo_3

Klozet-lavabo sistemlerinin Türkiye’de de satışı bulunuyor.

İddia DOĞRU

Bir Facebook hesabı tarafından yapılan paylaşımda Japonya’da el yıkama lavabosunun tuvalete bağlı olduğu iddia edilmişti. Söz konusu uygulama Japonya’da II. Dünya Savaşı’ndan bu yana kullanılıyor. Düşük maliyetlerle kurulabilen bu sistem küçük evlerde alan açmaya yarar sağlarken su tasarrufu da elde ediliyor.

Sonuç olarak;

Japonya’da el yıkama lavabosunun tuvalete takılı olduğu iddiası doğru.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   14 Ocak 2022 Son Güncelleme:   18 Ocak 2022