Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Jacques Attali'nin "Verbatim" adlı kitabında salgın kaynaklı toplu katliamları destekledi.

Yanlış
Bu iddia 20 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Jacques Attali'nin "Verbatim" Adlı Kitabında Salgın Kaynaklı Toplu Katliamları Desteklediği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Fransa Başkanı François Mitterrand’a danışmanlık hizmeti vermiş bir iktisatçı olan Jacques Attali'nin "Verbatim" adlı kitabında salgın kaynaklı toplu katliamları desteklediği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

        Gelecek, nüfusu azaltmak için bir yol aramakla geçecek! Elbette, toplama kampları yaparak ya da katlederek değil. Onları kendi iyilikleri için olduğuna inandırarak onlardan kurtulacağız. İnsanları hedefleyen bir salgın, yaşlıları öldüren bir virüs, illa ki bir sebep ya da bir şey bulacağız, çok da önemli değil, zayıflar ve korkaklar ona boyun eğecek! Aptallar buna inanacak ve tedavi edilmeleri için yalvaracak. Çözüm olacak tedaviyi önceden planlamış olacağız. Böylece moronların seçimi kendi kendine yapılmış olacak: mezbahaya yalnız gidecekler.”
photo_1

İddia daha önce Snopes tarafından da incelenmiş.

Jacques Attali Kimdir?

Jacques Attali, 1943 yılında Cezayir’de doğan ekonomist, yazar ve siyasetçidir. 1981- 1991 yılları arasında Fransa Başkanı François Mitterrand’a danışmanlık hizmeti verdi. 1991-1993 yıllarında Avrupa Kalkınma Bankası’nın kurucu başkanlığını yaptı. 1973’ten bu yana yazdığı 30’u aşkın kitapla yeni teknolojiler, ekonomik kalkınma ve yoksullukla mücadele gibi birçok farklı konuya değindi. Action contre la faim, EUREKA, BERD ve Positive Planet kurumlarını kuran Attali’nin adı sıklıkla komplo teorileriyle de gündeme geliyor.

Jacques Attali Ne Söylemişti?

Paylaşımda Attali’nin Verbatim adlı kitabında yer aldığı iddia edilen metinde insanların ürettiği bir salgının ortaya çıkacağını, salgından kurtulmak için aşı üretileceği ve aşı olan kişilerin öleceğini iddia eden bir alıntı paylaşılmış. Verbatim, Attali’nin ilkini 1993’te yayınladığı üç ciltlik bir kitap serisi. Bu seride Attali anıları üzerinden Fransa Başkanı Mitterand’ın danışmanlığını yaptığı sırada ve sonrasında Fransa ve Avrupa siyasetiyle ilgili yorumlarda bulunuyor. Bu kitabıyla ilgili olarak paylaşımdaki iddianın İngilizcesi de çeşitli mecralarda paylaşılmış ve doğrulama platformu Snopes tarafından analiz edilmiş.

photo_2

Kitabın Türkçe çevirisi bulunmuyor. Yapılan analizde kitabın orijinalinin hiçbir kısmında Attali’nin buna benzer bir şey yazmadığı bulgulanıyor. Kitapta salgından da hiç bahsedilmiyor.

Jacques Attali’nin Sözleri Daha Öncede Bağlamından Koparılmıştı

Jacques Attali’nin Breve Historia Del Futuro isimli kitabında da ötenaziyi savunduğu iddia edilmişti. Jacques Attali Michel, Salomon ile yaptığı röportajda, “120 yıl yaşamak mümkün mü ve arzu edilir mi?” sorusu soruldu. Attali, insan ürettiğinden daha uzun yaşar ve sonra topluma daha pahalıya mal olur. Toplum açısından bakıldığında insan makinesinin yavaş yavaş bozulmadan önce aniden durması tercih edilir. Sanayi toplumunun amacı yaşam süresini uzatmak değil, insanı belirli bir yaşam süresi içinde mümkün olduğu kadar iyi yaşamasını sağlamak.” ifadelerini kullanmış.

Attali, Breve Historia Del Futuro kitabında “Ötenazi her durumda gelecekteki toplumların temel araçlarından biri olacak. Sosyalist mantıkta, temel özgürlük intihardır. Sonuç olarak, doğrudan veya dolaylı intihar hakkı bu tür toplumlarda mutlak bir değerdir. Kapitalist toplumda, ekonomik olarak çok pahalı olduğunda yaşam ortadan kaldırmaya olanak tanıyarak öldürme makineleri, protezler ortaya çıkacak ve yaygın bir uygulama olacak. Bu nedenle, ötenazinin bir özgürlük değeri veya bir meta olarak geleceğin toplumunun kurallarından biri olacağına inanıyorum.” sonucuna varıyor. 1984 yılında Attali, yaşlılar için ötenaziyi desteklemekle suçlayan bir tıp dergisine karşı hakaret davası açmıştı ve davayı Attali kazandı.

İddia YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından yapılan paylaşımda Jacques Attali'nin "Verbatim" adlı kitabında salgın kaynaklı toplu katliamları desteklediği iddia edilmişti. İddiada sözü geçen Verbatim kitabında salgın ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. İddia edilen alıntı ise kitabın herhangi bir bölümünde yer almıyor.

Sonuç olarak;

Jacques Attali'nin "Verbatim" adlı kitabında salgın kaynaklı toplu katliamları desteklediği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Mayıs 2021 Son Güncelleme:   28 Mayıs 2021