Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

İzmir depreminde uluslararası yardım talep edilmemesine rağmen Azerbaycan’ın yardım uçağı gönderdiği iddiası

Yanlış
Bu iddia 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    7 Dakika

İzmir Depreminde Uluslararası Yardım Talep Edilmemesine Rağmen Azerbaycan’ın Yardım Uçağı Gönderdiği İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 1 Kasım 2020 tarihinde yapılan paylaşımda Türk hükümetinin ulusal yardım talep etmemesine rağmen Azerbaycan’ın Türkiye’ye yardım uçağı gönderdiği iddia edildi. Bu paylaşımda ayrıca Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan ve Rusya’nın İzmir depremi ile ilgili açıklamalarına da yer verilmiş. Gönderi 3 milyondan fazla görüntülenme 17 binden fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   İzmir depremi sonrası; "FRANSA; Bir şeye ihtiyacınız var mı? ALMANYA; Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. İNGİLTERE; Geçmiş olsun. YUNANİSTAN; Bugün acımız ortak. Yardıma hazırız. RUSYA; Acınızı ve üzüntülerinizi paylaşıyoruz. TÜRKİYE; Uluslararası yardım talebimiz yok! AZERBAYCAN; Gardaş, biz sizin hava sahanıza yaklaştık bile... İniş izni bekliyoruz. TÜRKİYE; İzne ne gerek var, burası senin evin, HOŞ GELDİN Can Gardaşım. Kardeş, zor günde çağrılmadan gelendir... Bu durum hiç değişmez! Geçmişte de böyleydi, bugün de böyle, yarında böyle olacak..." OKURKEN İKİ ŞEY İÇİN AĞLADIM 1.TÜRKİYE; Uluslararası yardım talebimiz yok! 2.AZERBAYCAN; Gardaş, biz sizin hava sahanıza yaklaştık bile... İniş izni bekliyoruz.

Bu iddia daha önce 24 Şubat 2020’de gerçekleşen Elazığ depremi sırasında da ortaya atılmış ve birçok paylaşım yapılmış. Daha önce doğrulama platformu Teyit'de iddiayı analiz etmiş.

Azerbaycan İzmir depremi için Türkiye’ye yardım gönderdi mi?

Depremin ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gelen destek ve taziye mesajlarını Twitter hesabından paylaştı ve cevapladı. Azerbaycan ile olan diyalog şu şekilde:

İlk olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov resmi Twitter hesabı üzerinden deprem günü olan 30 Ekim’de ‘‘Türkiye'nin İzmir kentinde yaşanan deprem haberi bizi çok üzdü. Bu zor günde sevgili kardeşimizin yanında olduğumuzu beyan ederiz. Dualarımız sizinle!’’ paylaşımı yapmış.

Buna tweete yanıt olarak, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki ayrı tweet ile arayan ve geçmiş olsun dileklerini ileterek yardıma hazır olduklarını belirten Azerbaycan’a teşekkür etmiş. Bu etkileşimde herhangi bir yardım gönderimi olmadığı açıkça görülüyor.

İzmir depremi konulu Türkiye-Azerbaycan etkileşimi bu çerçevede gerçekleşiyor. Sonrasında iki ülke arasında bu konuda bir etkileşim yok. Uluslararası yardım alındığı dair resmi twitter hesaplarında, Dışişleri Bakanlığı veya AFAD’ın sitesinde bilgi bulunmuyor.

Diğer Ülkelerin İzmir Depremi ile İlgili Paylaşımları

Paylaşımda isimleri yer alan Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan ve Rusya Türkiye’ye başsağlığı dileyen ülkeler arasında. Ülkelerin Twitter’dan İzmir depremi için yaptığı paylaşımlar söyle:

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanın, Fransa’nın depremden etkilenen Türkiye ve Yunanistan’ın yanında olduğunu ve ülkelerin hükümetlerinin talep etmeleri halinde yardıma hazır olduklarını belirtti.

Almanya Dışişleri Ofisi depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Avrupa Birliği ve NATO’nun yardım sağlayamaya hazır olduklarını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab Türk ve Yunan dostlarımızı desteklemeye hazırız dedi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak depremde hayatını yitirenlere baş sağlığı dilediğini belirtti.

Türkiye Rusya Büyükelçiliği’de, İzmir depremi için mesaj yayınladı.

Bu ülkelerin yaptığı resmî açıklamalarda da Türkiye’ye İzmir depremi için yardım gönderildiği ile ilgili bir açıklama bulunmamakta. Taziye ve destek mesajları paylaşımda verilen diyalogla kısmen uyumlu.

Gelen bütün taziye mesajlarına yanıt olarak başsağlığı dileyen ülkelerin bayraklarını paylaşıp teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak tüm kurumlarımızla sahada vatandaşımızın yanındayız, duruma tam olarak hakimiz’’ diyerek resmi Twitter hesabında uluslararası yardıma ihtiyaç olmadığını belirtmiş.

Sonuç:

İddia YANLIŞ

Liderlerin özellikle Twitter paylaşımlarına ve bakanlık sitelerinde yapılan duyurulara dayanarak Türkiye’nin İzmir depreminde herhangi bir uluslararası yardım alınmamış. Azerbaycan’ın da herhangi bir yardım gönderdiğine dair bilgi iki ülkenin açıklamalarında da yer almamış. Bu gönderi, uzun süredir sosyal medyada dolaşıyor ve daha önce Elazığ depremi için de paylaşılmış. Sonuç olarak, İzmir depreminde uluslararası yardım talep edilmemesine rağmen Azerbaycan’ın yardım uçağı gönderdiği iddiası yanlıştır.

Sonuç olarak;

İzmir depreminde uluslararası yardım talep edilmemesine rağmen Azerbaycan’ın yardım uçağı gönderdiği iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Kasım 2020 Son Güncelleme:   16 Kasım 2020