Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

İsveç PCR testi yapmayı durdurdu.

Yanlış
Bu iddia 5 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

İsveç'in PCR Testi Yapmayı Durdurduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 20 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda İsveç’in PCR testi yapmayı durdurduğu iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

         1 yılı aşkındır inatla ve ısrarla söylüyorum.PCR testi pozitifliği veya negatifliği döngü sayıları değiştirilerek ayarlanabilen bir genetik iz sürme testidir.Hastalık tayininde tek başına kullanılması yanlış teşhise,oradan da yanlış tedaviye götürür,tıbbi fiyaskodur.PCR testini durdurduğunuz gün PANDOMİM biter.Gerçekler hızla yükleniyor.

İsveç’in PCR Testi Yapmayı Durdurduğu İddiası Doğru mu?

PCR (Polymerase Chain Reaction) testi virüs gibi organizmalarda genetik materyal tespit etmek için kullanılıyor. Bu test sayesinde test anında virüsün varlığı tespit edilebildiği gibi virüsün bulaşma olup etkisini kaybettiği zaman diliminde de bıraktığı genetik materyaller tespit edilebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, her şüpheli vakanın test edilmesini ve PCR testi pozitif çıkanların izole edilerek bulaş takibi yapılmasını öneriyor. Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi ise ülkelerde uygulanan PCR testlerinin vakaları tespit etmede önemli olduğunu ve salgının yönetiminde etkin bir rolü olduğunu belirtiyor.Paylaşımda kaynak olarak gösterilen nexusnewsfeed.com linkine bakıldığı zaman habere yönelik streetloc.com bir sayfa kaynak olarak gösteriliyor. Streetloc’ta paylaşılan haber, İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun açıklamasını paylaşmış. İsveç Halk Sağlığı Kurumu 30 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, COVID-19 enfeksiyonundan kurtulmak amacıyla ulusal kriterler geliştirildiğini beyan ediyor. Virüsleri tespit edebilmek için kullanılan PCR testinin hücreleri enfekte edebilen virüsler ile bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilmiş virüsler arasında ayrım yapmıyor. Bu sebeple, bir kişinin virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı belirlemek için PCR testlerinin kullanılmadığının altını çiziyor. Bir kişi enfekte olduktan haftalar ya da aylar sonra pozitif olabilir ancak bu durum enfekte olan kişinin bulaştırıcı olacağı anlamına gelmediğini ifade ediyor. Enfeksiyondan kurtulmanın değerlendirilmesi için önerilen kriterler en az iki gün boyunca ateş olmaması ve semptomların başlangıcından bu yana en az 7 gün geçmiş olması.İsveç Halk Sağlığı Kurumu her vakayı test ediyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de altını çizdiği üzere vakaları erken aşamada tespit etmenin önemli olduğunu vurguluyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu, COVID-19 semptomları olan yetişkinlere test olmasını tavsiye ediyor. 6 yaşından büyük çocuklara da PCR testi uygulanıyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun internet sitesinde PCR testlerini durdurduğuna dair bir bilgi yer almıyor.


İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda İsveç’in PCR testi yapmayı durdurduğu iddia edilmişti. İsveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından paylaşılan açıklamada COVID-19 semptomları olan ve 6 yaş üzerindeki herkese test yaptığını internet sitesinde açıklamış. Bir kişinin virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı belirlemek için PCR testlerinin kullanılmadığının altını çiziyor. Bir kişi enfekte olduktan haftalar ya da aylar sonra pozitif olabilir ancak bu durum enfekte olan kişinin bulaştırıcı olacağı anlamına gelmiyor.

Sonuç olarak;

İsveç PCR testi yapmayı durdurduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Mayıs 2021 Son Güncelleme:   28 Mayıs 2021