Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

İngiltere Sağlık Bakanı’nın yeni koronavirüs mutasyonunun çok daha ölümcül olduğunu açıkladığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 23 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    5 Dakika

İngiltere Sağlık Bakanı’nın Yeni Koronavirüs Mutasyonunun Çok Daha Ölümcül Olduğunu Açıkladığı İddiası

korona1

Bir Instagram sayfası tarafından 23 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda İngiltere Sağlık Bakanı’nın yeni koronavirüs mutasyonunun çok daha ölümcül olduğunu açıkladığı iddia edildi. Gönderi 88 binden fazla görüntülenme 900’den fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

İngiltere, koronavirüsün bir mutasyonunun daha tespit edildiğini açıkladı. İngiltere Sağlık Bakanı Hancock: Ülkemizde ilk mutasyondan daha bulaşıcı yeni bir tür daha keşfettik. Şu ana kadar iki kişide rastladık. Çok daha endişe verici bir tür. Hepimiz ölebiliriz.

İngiltere Sağlık Bakanı Yeni Koronavirüs Mutasyonu ile İlgili Böyle Bir Açıklamada Bulundu mu?

Güney Afrika kaynaklı olduğu düşünülen yeni Covid-19 mutasyonu 23 Aralık tarihinden itibaren İngiltere’de görülmeye başlandı. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock 23 Aralık’ta yaptığı basın açıklamasında, Birleşik Krallık’ta Güney Afrika’dan gelen yolcularla bağlantılı olarak iki yeni koronavirüs varyantı tespit ettiklerini açıkladı. Konuşmasının devamında bu yeni varyantın son derece endişe verici olduğunu, çünkü İngiltere’de tespit edilmiş mutasyonlardan daha bulaşıcı olduğunu belirtmiş. İngiltere’de kısa bir süre önce başka bir koronavirüs mutasyonu tespit edildi ve özellikle Güney İngiltere’de daha sıkı kısıtlamalar getirildi. Uzmanlar iki farklı mutasyonun da daha bulaşıcı olduğunu düşünüyor.

Hancock’un mutasyonlara yönelik tek paylaşımı İngiltere’de yeni mutasyonun keşfedildiği dönem olan 19 Aralık’ta yapılmış. Paylaşımda mutasyona dair yeni bulguların ciddi olduğu belirtilmiş ve vatandaşların yeni yasaklara ve kurallara uyması teşvik edilmiş. Hancock’un sosyal medya paylaşımları ve basın açıklamalarını incelediğimizde Güney Amerika bağlantılı yeni mutasyon hakkında 23 Aralık’ta yaptığı basın açıklaması dışında başka bir açıklamada bulunmuyor.

korona2

Paylaşımda geçen, ‘‘Ülkemizde ilk mutasyondan daha bulaşıcı yeni bir tür daha keşfettik. Şu ana kadar iki kişide rastladık.’’ cümleleri Hancock tarafından basın açıklaması sırasında kullanılmış. Paylaşımın devamındaki “Çok daha endişe verici bir tür” ifadelerini yer alıyor. Bakan Hancock yeni virüs varyantının ‘‘daha bulaşıcı olduğu ve İngiltere’de görülen varyantlardan farklı olarak daha çok mutasyon geçirmiş olan bir varyant olduğu için endişe uyandırdığını’’ belirtilmiş. Paylaşımda geçen İngiltere Sağlık Bakanı Hancock’un yeni virüs mutasyonu hakkında ‘‘Hepimiz ölebiliriz’’ ifadeleri bulunmuyor.

Yeni Koronavirüs Mutasyonları Daha Ölümcül mü?

Yeni varyantın ilk analizi yayınlandı ve 17 potansiyel olarak önemli değişikliği belirledi. Cambridge Üniversitesi'nden Prof Ravi Gupta'nın çalışması, bu mutasyonun laboratuvar deneylerinde bulaşıcılığı iki kat artırdığını öne sürdü. Prof. Gupta’nın açıklamalamasına göre, virüsün bulaşma hızı artıyor, hükümet ve bilim insanları da bu yüzden endişeli. ABD hükümetinin COVID-19 aşısı konusunda baş bilim danışmanı Moncef Slaoui açıklamalarında, ‘‘Bilim insanları hala Birleşik Krallıktaki virüs türünün daha kolay yayılıp yayılmadığını doğrulamak için çalışıyorlar. Yeni varyantın daha kolay yayıldığını doğrulamak için hayvan çalışmalarına ihtiyaç vardır. Bu arada, varyantın daha şiddetli hastalığa neden olduğuna veya daha ölümcül olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Beklenti, aşıların virüs türüne karşı hala etkili olacağı yönündedir, ancak bilim adamları bunu doğrulamak için çalışıyorlar’’ dedi.

korona3

Daha uzun süreli ve büyük çaplı araştırmalar gerektirse de yeni keşfedilen mutasyonun daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor fakat daha ölümcül olduğu ile ilgili kanıtlanmış bir bilimsel açıklama bulunmuyor. Ancak, sadece bulaşma hızının artması bile hastaneler için sorun yaratmaya yeterli olabilir. Yeni varyant daha fazla insanın daha hızlı enfekte olması anlamına geliyorsa, bunun daha fazla kişinin hastanede tedaviye ihtiyaç duymasına yol açacağı düşünülüyor.

Sonuç:

İddia YANLIŞ 

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un iddia paylaşımında geçen ‘‘Ülkemizde ilk mutasyondan daha bulaşıcı yeni bir tür daha keşfettik. Şu ana kadar iki kişide rastladık. Çok daha endişe verici bir tür’’ açıklamalarında bulunduğu doğru. Fakat paylaşımın ikinci kısmında bakan tarafından söylendiği iddia edilen ‘‘Hepimiz ölebiliriz.” açıklaması Sağlık Bakanı Hancock tarafından söylenmiyor. İddia bakanın açıklamalarına doğru olmayan bir söylem eklediği için yanlış yönlendirici nitelik kazandığından yanlış.

Sonuç olarak;

İngiltere Sağlık Bakanı’nın yeni koronavirüs mutasyonunun çok daha ölümcül olduğunu açıkladığı iddiası

Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Aralık 2020 Son Güncelleme:   11 Ocak 2021