Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

İBB Gülhane Parkı’nda içki yasağını kaldırdı.

Yanlış
Bu iddia 5 Eylül 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika
TUNCER BEYRIBEY
Yayın Tarihi: 13 Eylül 2021 Son Güncelleme: 14 Eylül 2021

İBB’nin Gülhane Parkı’nda İçki Yasağını Kaldırdığı İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 5 Eylül 2021 tarihinde paylaşılan bir iddiada, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Gülhane Parkı’nda alkol tüketimini serbest bıraktığı iddia edildi. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

 Az önce Gülhane parkından geçerken içki içenleri gördüm bu durumu güvenliğe sorunca ibb'nin 15 gün evvel böyle bir yasa çıkardığını içki içmenin artık serbest olduğunu söyledi bravo @ekrem_imamoglu herşey çok güzel olmaya devam ediyor yapraklar sizi alkışlıyor ahlaksızlar
photo_1

Açık Alanda Alkol Almak Yasak mı?

5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun ikinci kısmının 35. maddesine göre sarhoş olarak başkalarının huzurunu bozacak davranışlarda bulunan kişilere kolluk kuvvetlerince idari para cezası verilebileceği hükme bağlanmış. Ancak açık alanda alkol almanın yasak olmasıyla ilgili herhangi bir madde bulunmuyor.

photo_2

Nitekim, kanunlar çerçevesinde alkol tüketimi değil, alkol satışı düzenlenmiş. Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği’nin 25. Maddesine göre alkol üretimi ve satışı yapan yerlerin nasıl denetleneceği hükme bağlanmış. Bu çerçevede, mülki amirler ve diğer kurum ve kuruluşlar gerekli denetimleri yapmakla yetkilendirilmiş.

Geçmiş dönemlerde farklı illerde açık alanlarda alkol tüketim yasağı valiler veya kaymakamlar tarafından alınmış. Afyon’da parklarda, yol kenarlarında ve şahsi araçlarında alkol tüketen kişilere yukarıda bahsedilen madde doğrultusunda ceza verilmiş. Fakat, Afyon Valiliğinin aldığı bu karar önce yerel mahkeme, ardından da Danıştay tarafından durdurulmuş.

İBB’nin Yakın Zamanda Böyle Bir Kararı Var Mı?

İBB’nin internet sitesine bakıldığında “Meclis Kararları ve Özetleri” bölümünde yakın bir zamanda böyle bir kararın olmadığı görülüyor. Belediye başkanının görevleri arasında ise bu tarz bir idari karar alma yetkisi bulunmuyor. 

İBB bünyesinde bulunan şirketlerde alkol satışı yasaklanabiliyor. İBB sosyal tesislerinde geçmiş dönemlerde içki satışı yasaklanmıştı. Fakat, açık alanlarda İBB tarafından geçmiş dönemde alkol tüketiminin yasaklanması söz konusu değil.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda İBB’nin yeni bir yasayla Gülhane Parkı’nda alkol alınmasını serbest bıraktığı iddia edilmişti. Öncelikle İBB’nin bir yasa çıkarma yetkisi bulunmuyor. Belediye meclisi kararlarına bakıldığında da açık alanda alkol tüketimi ile ilgili alınan bir karara rastlanmıyor. Kanunlarda alkol satışı üzerine bir düzenleme bulunurken, açık alanda alkol tüketimi sadece Kabahatler Kanunu’nda belirli bir şarta bağlanmış fakat tamamen yasaklanmamış. Geçmiş dönemde açık alanda alkol tüketimi yasağıyla ilgili alınan kararlar, ilgili ilin vali ya da kaymakamları tarafından alınmış.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, İBB'nin Gülhane Parkı’nda içki yasağını kaldırdığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Eylül 2021 Son Güncelleme:   14 Eylül 2021