Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

İBB’nin 1 milyon 683 bin TL’ye 24 adet golf arabası aldığı iddiası

Kısmen Yanlış
Bu iddia 11 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    4 Dakika

İBB’nin 1 Milyon 683 Bin TL’ye 24 Adet Golf Arabası Aldığı İddiası

Bir Facebook sayfası tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon 683 bin TL’ye 24 adet golf arabası satın aldığı iddia edildi. Paylaşım 543 binden fazla görüntülenme alırken 2 binden fazla beğeni aldı. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

“İstanbul’un en acil sorunu çözüldü; İBB 1 milyon 683 bin tl’ye 24 adet golf arabası aldı.

İBB, Golf Araçlarını Temin Etmek için İhalede Bulundu mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSPER yani İstanbul Personel Yönetim A.Ş. sağlık ve sosyal alanlardaki projelere işletme hizmeti ve insan kaynağı sağlayan bir kuruluş.


Kısa bir araştırmayla ihaleyi düzenleyen kuruluşun İSPER olduğu anlaşılıyor. Google’ın site içi arama özelliği kullanılarak İSPER’in resmî sitesinden “golf aracı alımı işi ihale ilanı” belgesine ulaşılabiliyor.

İhalenin konusu 10 adet 8 kişilik golf aracının, 10 adet 6 kişilik golf aracının ve 4 adet 4 kişilik golf aracının temin edilmesi. İhalenin değerlendirilmesi de 9 Kasım 2020’de gerçeklemiş.

İSPER’e ait bu ihalenin sonucuna dair EKAP (Elektrik Kamu Alımları Platformu) üzerinden detaylı inceleme yapıldığında ihalenin sonucunda bedelin 1 milyon 683 bin TL olduğu görülüyor.

“Alınan Araçlar Yaş Almış ve Engelli Yurttaşlarımızın Kabristan Ziyaretleri İçin”

Facebook paylaşımında yer alan iddia ve bazı haberler golf araçlarının neden satın alındığına dair bilgi içermeden paylaşıldı.

Bu haberler üzerine İBB Sözcüsü Murat Ongun resmi Twitter hesabından bahsi geçen golf araçlarının satın alınma sebebine değindi. Bu araçların yaş almış ve engelli bireyler için olduğunu ve kabristan ziyaretlerinde kullanacaklarını belirtti.

EKAP’taki ihaleler incelendiğinde de golf aracı alımlarının belediyeler tarafından sıklıkla yapıldığı ve kullanım amaçlarının golf sahası dışında olduğu açıkça görülüyor.

Öte yandan İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’nın resmî sitesinde 30 Temmuz 2020’de yayınladığı habere göre de İstanbul’un mezarlıklarında yeni bir uygulama olarak yaşlı, engelli ve yürüme zorluğu çeken kişiler için kabristanlarda golf arabaları tesis edileceği belirtilmiş.

Sonuç:

İddia KISMEN YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından 11 Aralık 2020 tarihinde yapılan paylaşımda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon 683 bin TL’ye 24 adet golf arabası satın aldığı iddia edildi. Fakat bu paylaşımda iddia edilenin yanı sıra “İstanbul’un en acil sorunu” şeklinde bir yönlendirme de içeriyordu. İBB’ye bağlı İSPER’in ihaleyle satın aldığı 24 adet golf aracının bedelinin 1 milyon 683 bin TL olduğu belgelerde mevcut. İSPER, İBB’ye bağlı bir kuruluş ve görevlerinden biri ihtiyacı olan kesimlerin sağlık ve sosyal hizmetleri karşılanması. İBB Sözcüsü Murat Ongun golf araçlarının yaşlı ve engelli bireylerin kabristan içindeki ziyaretlerini rahat gerçekleştirebilmesi amacıyla satın alındığını belirtmiş. Mezarlıkta ulaşım için golf aracı kullanımının yaygın olduğu ihaleler veri tabanında belediyeler tarafından yapılan golf aracı alımlarından da anlaşılabiliyor. Bunun dışında İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı da ihaleden ve açıklamadan önce internet sitesinde mezarlıklarda golf arabalarıyla ulaşım hizmetinin başlayacağını haberleştirmiş. Paylaşım eksik bilgi barındırarak yanlış yönlendirmeye neden olduğu için bu iddia kısmen yanlış oluyor.

Sonuç olarak;

İBB’nin 1 milyon 683 bin TL’ye 24 adet golf arabası aldığı iddiası

Kısmen Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Aralık 2020 Son Güncelleme:   15 Ocak 2021