Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Covid-19 kısıtlamalarının ardından Hollanda'daki bir barmen, insanların "kendi" sandalyelerine oturabilmeleri için barın sandalyelerini ve iki birayı 5€ ‘ya satıyor. Yetkililer bu konuda hiçbir şey yapamadı.

Yanlış
Bu iddia 27 Nisan 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    4 Dakika

Hollanda Polisinin Covid-19 Kurallarını İhlal Eden Bir Bara Müdahalesine Yönelik İddia

Bir Facebook sayfası tarafından 27 Nisan 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Hollanda polisinin Covid-19 kurallarını ihlal eden bir bara müdahalesine yönelik iddialar yer aldı.Gönderi, 22 binin üzerinde görüntülenme ve 100’ün üzerinde beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Hollanda’da bir birahane sahibi kapısının önündeki sandalyeleri ve iki birayı 5€ ya satıyor, insanlar kendi sandalyelerinde satın aldıkları birayı güzelce yudumluyorlar...😊 Polisler geldiğinde, dışarda herhangi bir yerde kendi sandalyenizde herhangi bir yerden aldığınız içeceği içme konusunda bir yasak olmadığı için hiç bir şey yapamadan gidiyorlar😁 Herkes içkisini içtikten sonra sandalyeyi taşımak istemedikleri için birahane sahibine hibe ediyorlar😁 Demokrasilerde çare tükenmez😉🙏🙏💖💖 alıntı
photo_1

Söz konusu iddia Türkiye’nin yanı sıra ABD’de, Hollanda’da ve Almanya’da da çeşitli kullanıcılar tarafından sosyal medyada dolaşır durumda. İddia daha önce Reuters ve Almanya merkezli doğruluk kontrolü platformu olan Correctiv FaktenCheck tarafından da incelenmiş.

Fotoğraf Bu Olaya Ait mi?

İddia ile birlikte paylaşılan fotoğraf Haziran 2020’de çekilmiş ve ilk olarak bir Hollanda gazetesi olan De Volkskrant’ta yayınlanmış. Yine pandemi sürecinde çekilmiş olmasına rağmen, fotoğrafın iddiada bahsedilen hikaye ile bir ilişkisi ise bulunmuyor. De Volkskrant gazetesinde yayınlanan haber, bir süre Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle kapanmış olan barların yeniden açılmasını konu alıyor. Fotoğraf ise Hollanda’nın Haarlem isimli şehrinden ve bir bardaki garsonla konuşan iki polisi gösteriyor. Habere göre polisler ise müşterilerin 1,5 metre arayla oturması gerektiği konusunda uyarı yapıyor.

photo_2

Söz Konusu Olay Yaşandı mı?

Paylaşımda Covid-19 kısıtlamalarını yaratıcı bir şekilde aşmaya çalıştığı iddia edilen Hollanda'daki bir barmenin hikayesini içeriyor. İddiaya göre bu barmen, barındaki sandalyeleri yanında iki bira ile 5€ ‘ya satıyor. İnsanlar barın önünde, satın aldıkları sandalye ve biralar ile oturuyorlar. Hollanda’da insanların kendi sandalyeleri ile içeceklerini içmelerini kısıtlayan bir yasa olmadığı için de yetkililerin bu konuda bir şey yapamadığı iddia edilmiş. İddianın devamında, insanların içkilerini bitirdikten sonra sandalyelerini taşımak istemedikleri için bar sahibine iade ettikleri de belirtilmiş. “Alıntı” olduğu belirtilen Türkçe paylaşımın fotoğraf kısmında, olayın Almanca anlatıldığı bir resim de bulunuyor. Correctiv ve Reuters tarafından hazırlanan analizlerde, bu iddianın birçok ülkede yayılmış olduğu belirtilmiş. Correctiv tarafından iddiaya dair bulunan ilk paylaşımda da “alıntı” ifadeleri yer almış.

photo_3

Hollanda’da henüz böyle bir olay gerçekleştiğine dair bir kanıt veya olayı gördüğünü söyleyen bir kişi bulunmuyor.

İddia YANLIŞ

Bir Facebook sayfası tarafından 27 Nisan 2021 tarihinde yapılan paylaşım Covid-19 kısıtlamalarını yaratıcı bir şekilde atlatmaya çalıştığı iddia edilen Hollanda'daki bir barmenin hikayesini içeriyor. İddiaya göre bu barmen, barındaki sandalyeleri yanında iki bira ile 5€ ‘ya satıyor. İnsanlar barın önünde, satın aldıkları sandalye ve biralar ile oturuyorlar. Hollanda’da insanların kendi sandalyeleri ile içeceklerini içmelerini kısıtlayan bir yasa olmadığı için de yetkililerin bu konuda bir şey yapamadığı iddia edilmiş. Ancak söz konusu anektodun gerçekleştiğine dair hiçbir kanıt bulunmuyor. İddia ile birlikte paylaşılan fotoğraf ise Haziran 2020 tarihinde çekilmiş ve söz konusu iddia ile bir bağlantısı bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Hollanda polisinin Covid-19 kurallarını ihlal eden bir bara müdahalesine yönelik iddialar yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Nisan 2021 Son Güncelleme:   3 Mayıs 2021