Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Görselin COVID-19'un tahrip ettiği akciğeri gösterdiği iddiası

Doğru
Bu iddia 21 Mart 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Görselin COVID-19'un Tahrip Ettiği Akciğeri Gösterdiği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 21 Mart 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, görselin COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle zarar görmüş akciğere ait olduğu iddia edildi. Gönderi 55 binden fazla görüntülenme 2400’den fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Sol taraftaki normal bir akciğer sağ taraftaki ise akciğerine COVID-19 bulaşmış bir hasta!

İddia Doğru mu?

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonu COVID-19, ilk olarak 2019 yılının aralık ayında Çin’de tespit edildi. COVID-19 salgını, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın karşılaştığı en büyük zorluk olarak tanımlanıyor. Virüsün 2019’da ortaya çıkmasından bu yana Antarktika hariç her kıtaya yayıldı. 2,7 milyondan fazla insan virüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 nedeniyle akciğerleri zarar gören kimliği açıklanmayan 20’li yaşlarında İspanyol kökenli bir kadın Chicago Northwestern Memorial Hastanesi’nde 5 Haziran 2020 tarihinde akciğer nakli olmuş. Hastaneden yapılan açıklamada, COVID-19 sebebiyle ilk kez akciğer nakli gerçekleştirdikleri belirtilmiş.

Northwestern Medicine Gögüs Cerrahisi Başkanı ve Akciğer Nakli Cerrahi Direktörü Ankit Bharat yaptığı basın toplantısında, COVID-19 nedeniyle akciğerleri tahrip olan hastalardaki prosedürün teknik zorluklarına rağmen akciğer naklinin ciddi akciğer hasarı olan hastalar için hayatta kalma şansı olabileceğini vurgulamış.

Akciğerleri tahrip olan genç kadının COVID-19’a yakalandığı sırada sağlıklı biri olduğu vurgulanırken ilk semptomların ortaya çıkmasından iki hafta sonra durumunun ciddileştiği belirtilmiş. Genç kadın 6 hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra solunum cihazına bağlanmış. Genç kadının organları hayati fonksiyonları yerine getiremediği için tıbbi destek sağlanmış. Genç kadının doktorlarından olan Beth Malsin’in açıklamasında yoğun bakımdaki ve diğer tüm hastanelerdeki hastalara kıyasla "en hasta kişi" olduğunu ifade etmiş. 20’li yaşlarındaki sağlıklı bir kadının diğer vakalardan neden daha ağır geçirdiğine dair araştırmaların devam ettiğini açıklamışlar.


Hastanede yapılan testler genç kadının vücudunda koronavirüs olmadığı kanıtlandığında akciğerlerinin geri döndürülemez bir şekilde hasar gördüğü için doktorlar akciğer nakline karar vermişler. Ankit Bharat’ın belirttiği ifadeye göre, bu tip organ nakillerinin yaklaşık 7 saat sürerken genç kadının geçirdiği akciğer nakil ameliyatı 10 saat sürmüş.


Hastanın doktorları tamamen iyileşmesi için hala uzun ve zorlu bir yolu olduğunu ancak gün geçtikçe iyiye gittiğini açıklamışlar. Ancak Bharat’a göre, COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle akciğer naklinin herkes için uygun değil. Hastanın genç ve ek hastalıkları olmaması nakil için uygun olarak değerlendirilmiş.

İddia DOĞRU

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda görselde yer alan akciğerin COVID-19 nedeniyle tahrip olduğu iddia edilmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde kimliği açıklanmayan COVID-19 nedeniyle akciğerleri zarar görmüş 20’li yaşlarında İspanyol kökenli bir kadın Chicago Northwestern Memorial Hastanesi’nde 5 Haziran 2020 tarihinde akciğer nakli olmuş. 10 saat süren ameliyattan sonra akciğerin fotoğrafı Northwestern Memorial Hastanesi tarafından paylaşılmış. Paylaşımda yer alan görsel, ABD'de yaşayan COVID-19 geçiren genç kadına ait. COVID-19'a bağlı akciğer tahribatı nedeniyle akciğer nakli olmuş. 

Sonuç olarak;

Görselin COVID-19'un tahrip ettiği akciğeri gösterdiği iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

İddia Kaynağı
Yayın Tarihi:   29 Mart 2021 Son Güncelleme:   31 Mart 2021