Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Görseldeki keçinin dört boynuza ve göze sahip olduğu iddiası

Yanlış
Bu iddia 17 Aralık 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    2 Dakika

Görseldeki Keçinin Dört Boynuza ve Göze Sahip Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 18 Mart 2021 tarihinde yapılan paylaşımda genetik bir mutasyon geçiren keçinin 4 adet boynuza ve göze sahip olduğu iddia edildi. Gönderi 2 milyondan fazla görüntülenme 13 binden fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Genetik bir mutasyon sonucu çok nadir görülen 4 adet boynuzlu ve gözü olan keçi

Görsel 9 Aralık 2020’den tarihinden itibaren farklı iddialar aracılığıyla bazen “Sudan’da keşfedilen yeni hayvan türü”, bazen ise “mutasyon geçiren bir keçi” olarak birçok sosyal mecrada paylaşılmış.

İddiaların çoğalması üzerine AFP Fact Check ve Boom iddiayı incelemiş.

Fotoğraftaki Dört Boynuza ve Göze Sahip Mutasyonlu Keçi Gerçek mi?

Birçok kişi tarafından paylaşılan keçi fotoğrafı tersine görsel aramayla araştırıldığında karşımıza bu fotoğrafın ilk kaynağı yani görseli tasarlayan İspanyol sanatçı Alvaro Herranz çıkıyor. 25 Ekim 2019’da Instagram’da paylaşılan görsel aslında İspanya’da Basklar denilen bir halkın mitolojisindeki Akerbeltz isimli bir ruhu tasvir etmek amacıyla oluşturulmuş. Basklar için hayvanların ve doğanın koruyucusu olarak sayılan mistik ruh, Hristiyanlıkta ise şeytanın canlı görüntüsü olarak kabul ediliyormuş.


Paylaşımın sahibi Alvaro Herranz 25 Ekim 2019 tarihinde fotoğrafı Instagram üzerinden paylaşmış. İnternet sitesine girildiğinde ise Herranz’ın bu görsel gibi birçok farklı tasvir yarattığı görülmekte.İddia YANLIŞ

18 Mart 2021 tarihinde bir Instagram sayfası tarafından yapılan bir paylaşımda dört boynuzlu ve dört göze sahip bir keçi fotoğrafı paylaşılıp genetik mutasyona uğradığı iddia edilmişti. Paylaşımın kaynağına bakıldığında ise görselin İspanyol sanatçı Alvaro Herranz tarafından 2019’da paylaşıldığı görülüyor.  Bask mitolojisinden bir ruhu tasvir etme amaçlı yapılan görsel gerçek bir hayvanı göstermiyor.

Sonuç olarak;

Görseldeki keçinin dört boynuza ve göze sahip olduğu iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Mart 2021 Son Güncelleme:   26 Mart 2021