Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf Türkiye’de meydana gelen yangında çekildi.

Yanlış
Bu iddia 3 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    2 Dakika

Görselde Yer Alan Fotoğrafın Türkiye’de Meydana Gelen Yangınlarda Çekildiği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 3 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda fotoğrafın Türkiye’de meydana gelen yangında çekildiği iddia edildi. Gönderi 1,8 milyondan fazla görüntülenme 32 binden fazla paylaşım almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Şu fotoğrafa oturup saatlerce ağlayasım var.
photo_1

Türkiye’de Orman Yangınları

Türkiye’de 6 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 208 yangın meydana geldi. 196’si kontrol altına alınırken 12’si devam ediyor. Paylaşımda yer alan açıklamada #gaziantepyanıyor hastagi kullanılmış. Twitter üzerinden ilk paylaşıma gidildiğinde 31 Temmuz 2021 tarihinde paylaşıldığı görülüyor.

photo_2

photo_3

Gaziantep’te 31 Temmuz 2021 tarihinde Nizip ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın fıstık bahçelerine sıçrayarak büyüdü. Öğle saatlerinde çıkan yangına mahalle sakinleri ile jandarma ekipleri müdahale etti. 3 saatlik müdahale sonunda yangın kontrol altına alındı.

Fotoğraf Türkiye’de mi Çekildi?

2017 yılında Hindistan'ın Jabalpur kentinde fotoğrafçı Avinash Lodhi, yere yığılmış gibi görüle bir maymun ve bebeğini kucağında tutarken ağlayan bir fotoğraf çekti. Bebek maymunun aniden bilincini kaybetmesi üzerine anne maymunun fotoğrafını çekti.

Avinash Lodhi, “Bu fotoğraf kalbime çok yakın. Nisan ayında Jabalpur’da çektim. Tüm fotoğrafçılık kariyerim boyunca hiç böyle bir şey görmemiştim.” ifadelerini kullandı.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda görselde yer alan fotoğrafın Türkiye yangınlarında çekildiği iddia edildi. Paylaşımda yer alan görsel 2017 yılında Hindistan’ın Jabalpur kentinde Avinash Lodhi tarafından çekildi.

Sonuç olarak;

Fotoğraf Türkiye’de meydana gelen yangında çekildiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   9 Ağustos 2021