Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Görselde yer alan fotoğraf Kurbağalıdere'nin son hali.

Yanlış
Bu iddia 21 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Görselde Yer Alan Fotoğrafın Kurbağalıdere'ye Ait Olduğu İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda görselde yer alan fotoğrafın Kurbağalıdere'ye ait olduğu iddia edildi. Gönderi 158 binden fazla görüntülenme 14 binden fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

        İstanbul can çekişiyor. İşte Kurbağalıdere’nin son hali.

Kurbağalıdere’nin Kısa Bir Tarihi

Kayışdağı eteklerinden başlayıp Moda Sahili’ne kadar uzanan Kurbağalıdere İstanbul Anadolu yakasının en büyük deresi. 1924 yılında milletvekili ve hayırseverliğiyle tanınan Süreyya (İlmen) Paşa Kuşdili Çayırı’nın bulunduğu noktadan denize kadar bir kanal yaptırır. O dönemde Kadıköy’de yaşam kalitesini arttıran bu girişim ilçedeki evlerin çoğalmasıyla atıkların biriktiği bir yer haline gelir. Kanalın bakımının geciktiği zamanlarda da atıklar kanaldan Kurbağalıdere’ye akar. Bu durum da Kurbağalıdere’nin kirli su ve kötü kokunun kaynağı olarak görülmesine neden olur. Dereye karışan kanalizasyon suları ve bunların dere ağzında biriktirdiği balçık, deredeki dar kesitler, yetersiz su kollektörü Kurbağalıdere’deki sorunu son yıllarda daha da derinleştirdi. 2010 yılından bu yana çeşitli ıslah projeleri gündeme gelsede sorun tamamıyla giderilemedi. 2020 yılında ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kurbağalıdere sorununu çözdüklerini açıklamıştı.


Müsilaj Nedir?

Deniz Salyası hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir madde. Biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Müsilaj oluşumunda üç temel koşul rol oynuyor. Deniz sıcaklıklarının ortalama sıcaklıkların üzerinde olması, denizdeki kirlilik oranının artması, denizin durağan olması. Müsilaj deniz yaşamını ve balıkçılığı etkilediği gibi turizm için de iyi bir görünüm sunmuyor. Her ne kadar denizin üstünde yoğun olarak görülse de müsilaj denizin derinlerindeki etkisi daha fazla. Parçalanarak bölünen müsilajın bir parçası deniz yüzeyine çıkarken bir kısmı dibe çöküyor ve parçalanma esnasında çözünmüş oksijen miktarını azalttığından ekolojik tahribatlara sebep oluyor. Bugünlerde Müsilaj ya da halk arasında bilinen adıyla “Deniz Salyası” Marmara Denizi’ni de etkisi altına aldı.

Paylaşımda Yer Alan Görsel Kurbağalıdere’ye mi Ait?

İddiada yer alan fotoğraf incelendiğinde, 20 Mayıs 2021 tarihinde İHA tarafından Menekşe Deresi’nde müsilaj oluşumunu içeren bir video paylaşılmış. Videonun 45. saniyesinde iddiada yer alan görsel ile aynı görsel yer alıyor. Menekşe Deresi’nde müsilaj oluştuğu haberleri ilk olarak 3 Mayıs 2021 tarihinde basına yansımış.
18 Mayıs 2021 tarihinde basına Kurbağalıdere’yi de müsilaj sardığı haberleri yansımış. DHA tarafından Kurbağalıdere’de müsilaj oluşumunu gösteren bir video paylaşılmış. Özellikle teknelerin bulunduğu kısmı kaplayan deniz salyasının her yıl görüldüğü ancak bu yıl yoğunluğun daha fazla olduğu belirtiliyor. Kurbağalıdere’de oluşan deniz salyası çevre kirliliğine ve kokuya neden oluyor.İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda görselde yer alan fotoğrafın Kurbağalıdere'ye ait olduğu iddia edilmişti. Paylaşımda yer alan fotoğraf Menekşe Deresi’ne ait. Menekşe Deresi’ni deniz salyası sardığı haberi 20 Mayıs 2021 tarihinde basına yansımış. Öte yandan bütün Marmara’yı etkisi altına alan deniz salyası Kurbağalıdere’yi de etkilemiş. Benzer oluşumlar Kurbağalıdere’de de görülüyor.

Sonuç olarak;

Görselde yer alan fotoğrafın Kurbağalıdere'nin son haline ait olduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Mayıs 2021 Son Güncelleme:   30 Mayıs 2021