Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Görselde yer alan fotoğraf 1970'li yıllarda Afganistan’ın başkenti Kabil’de çekildi.

Doğru
Bu iddia 24 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Görselde Yer Alan Fotoğrafın 1970'li Yıllarda Afganistan’ın Başkenti Kabil’de Çekildiği İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 16 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda görselde yer alan fotoğrafın 1970’li yıllarda Afganistan’ın Kabil şehrinde çekildiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

      1970'li yıllarda Afganistan'ın başkenti Kabil'de çekilmiş bu fotoğrafta dönemin genç Afgan kadınlarını görüyoruz..Güç dengelerinin on yıllardır ABD, SSCB, (ABD'nin yarattığı) Taliban üçgeni arasında el değiştirdiği ülkede olan, kadınlar ve çocuklara oluyor..Tam bir…

İddia daha önce doğrulama platformu Snopes tarafından da incelenmiş.

Paylaşımda Yer Alan Fotoğrafın Kabil’de Çekildiği İddiası Doğru mu?

5 Ağustos 2021 tarihinde Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirmesiyle sosyal medyada pek çok fotoğraf paylaşıldı. 1972 yılında fotoğrafçı Laurence Brun tarafından çekilen bu fotoğrafa Getty Images’dan ulaşılabiliyor. Fotoğrafın açıklamasında, “Afganistan’da kadınlar, 1972; Kabil şehrinde sokakta yürüyen mini etek giyen genç öğrenciler. Shar-e-Naü bölgesinde (yeni kasaba), hala müslüman geleneklerine bağlı olan Afgan halkının çoğunluğunun şiddetli eleştirilere rağmen, birkaç özgürleşmiş kız mini etek giyiyor. Müslüman dindar Molla azat edilmiş kızın çıplak bacaklarına asit atmaktan çekinmiyor.” ifadeleri bulunuyor.


Afgan bir gazeteci olan Ali M. Latifi’ Buzzfeed News’e verdiği demeçte, bu fotoğrafın Afganistan’da çok küçük bir yaşam kesitini gösterdiğini ve ülkenin 1970’lerdeki giyim tarzını temsil etmediğini ifade etti.

The Washington Post’un 21 Ağustos 2017 tarihinde yayımladığı habere göre, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, eski ABD Başkanı Donald Trump’a Afganistan’daki askeri varlığın sürdürülmesi için bu fotoğrafı gösterdi. “Batılı normların” Afganistan’da daha önce de var olduğunu ve geri dönebileceğini gösterdiğini açıklandı.


Ortadoğu’nun Batı medyası tarafından nasıl analiz edildiğini inceleyen Ajam Media Collective projesi, Afganistan’da çekilen fotoğrafların yıllar içerisinde nasıl paylaşıldığını derinlemesine incelendiği dair bir yazı yayımlamıştı. Afganistan’da geçmiş yıllarda çekilen fotoğrafların, kadınların bir zamanlar özgür olduğu zamanları gösterdiği ancak bu özgürlüğün mini etek giymekle özleştirildiği ifade ediliyor. Afganistan’da bazı kadınlar görece “özgür” bir hayat yaşamış olsalar da bu kişiler nüfusun çok küçük bir kesimini oluşturuyordu. Kalan çoğunluk ise istediği yaşam tarzını seçemiyor ya da okula gidemiyordu.


İddia DOĞRU

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımın görselinde yer alan fotoğrafın 1970’li yıllarda Afganistan’ın Kabil şehrinde çekildiği iddia edildi. Getty Images’da yer alan bilgiye göre fotoğraf, 1972 yılında fotoğrafçı Laurence Brun tarafından Kabil'de çekilmiş. Ancak yıllar içerisinde Afganistan’daki kadınların özgürlükleriyle giyinme tarzları özdeşleştirilmiş. Kabil merkezli serbest bir gazeteci Ali M. Latifi, bu fotoğrafın Afganistan’da 1970’li yılların giyim tarzını temsil etmediğini ve çok küçük bir yaşam kesitini gösterdiğini açıkladı. 1970’li yıllara ait fotoğrafların toplumun bütün kesimlerini temsil etmediği düşüncesi de daha önce pek çok makaleye konu oldu.

Sonuç olarak;

Görselde yer alan fotoğraf 1970'li yıllarda Afganistan’ın başkenti Kabil’de çekildiği iddiası doğru.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   25 Ağustos 2021