Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Görselde yer alan fotoğraf 1970’li yıllarda Afganistan’da çekildi.

Yanlış
Bu iddia 16 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Görselde Yer Alan Fotoğrafın 1970’li Yıllarda Afganistan’da Çekildiği İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 16 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, görselde yer alan fotoğrafın 1970’li yıllarda Afganistan’da çekildiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

1970 li yıllar afganistan

İddia daha önce doğrulama platformu AFP tarafından da incelenmiş.

Fotoğraf Afganistan’da mı Çekildi?

Taliban güçlerinin 15 Ağustos 2021 tarihinde Kabil’e girmesi pek çok endişeyi beraberinde getirdi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid bir basın toplantısında, ayrıntı vermeden “kadınların İslam’ın ilkelerine göre çalışmasına izin vermeye kararlı olduklarının” sözünü verdi.

Taliban, 1996’dan 2001 yılına kadar uyguladığı politikalarla kadınlara ve kız çocuklarına acımasız kurallar koydu. Taliban gücünü yitirdikten 10 yıl sonra Afganistan’da yaşayan kadınlar ve kız çocukları için önemli gelişmeler yaşandı. Eğitim, çalışma hayatı ve sağlık hizmetlerine erişimde resmi kısıtlamalar kaldırıldı. Milyonlarca kız çocuğu okula gitmeye başladı. 2004 yılında anayasaya kadınlara eşit haklar vadeden bir yasa geldi. 2009 yılında ise kadına yönelik şiddet bir suç haline getirildi.

2021 yılında Taliban’ın tekrar güç kazanmasıyla insan ve kadın haklarına yönelik endişeler artıyor. Cinsiyetçi uygulamalar, kadına yönelik şiddet ve kadınların kamusal alanda görünürlüğünün azalması da bu kaygıları daha da çoğaltıyor.

Sosyal medya hesapları tarafından pek çok kez Afganistan’a ait olduğu iddia edilen görseller paylaşıldı. Tersine görsel arama yapıldığında paylaşımda görülen fotoğrafın Afganistan’da çekilmediği anlaşılıyor. Google üzerinden tersine yapılan aramada 6 Şubat 2021 tarihinde yayımlanan “Bir zamanlar Tahran’da” isimli bir yazıda bu fotoğrafı görmek mümkün. Fotoğrafın açıklamasında, “Tahran Üniversitesi öğrencileri 1971’de salonda oturuyor. Tahran Üniversitesi, kolej kurulduğunda 1934’te kadınlara açıldı. Devrimden sonra, kadınların hala üniversiteye gitmesine izin veriliyor- ama şimdi ayrılmış alanlarda oturuyorlar.” ifadesi yer alıyor.


Görsel, Kaveh Farrokh kişisel internet sitesinde “1971'de Tahran üniversite öğrencileri (Resim kaynağı: R. Tarverdi (Editör) & A. Massoudi (Sanat editörü), The Land of Kings, Tahran: Rahnama Publications, 1971)” açıklamasıyla yayımlanmış.


İddia YANLIŞ

Bir Twitter sayfası tarafından yapılan paylaşımda görselde yer alan fotoğrafın 1970’li yıllarda Afganistan’da çekildiği iddia edilmişti. Tersine arama yapıldığında görselin 1971 yılında İran’da çekildiği görülüyor.

Sonuç olarak;

Görselde yer alan fotoğrafın 1970’li yıllarda Afganistan’da çekildiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ağustos 2021