Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Google ve NASA Çorum’u dünyanın merkezi ilan etti.

Yanlış
Bu iddia 19 Nisan 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    4 Dakika

Google ve NASA'nın Çorum’u Dünyanın Merkezi İlan Ettiği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 19 Nisan 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Çorum’un Google ve NASA tarafından Dünya’nın merkezi olduğu iddia edildi. Gönderi 468 bin görüntülenme alırken 3 binden fazla beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Google ve NASA ortak çalışmasıyla Dünya’nın kütle çekim merkezini hesaplamıştır. Sonucunda Çorum/Merkez çıkmıştır.
photo_1

İddia 2018 yılında Teyit tarafından da incelenmiş.

Çorum’un Dünyanın Merkezi Olduğuna Dair İddia Nasıl Yayıldı?

2016 yılında Çorum’un Google tarafından, "dünyanın coğrafi merkezi" belirlendiğine dair iddialar yayılmaya başlamıştı. O sene Wikipedia'da yapılan saldırı ile bir Türk sosyal medya kullanıcısı bir görselle bir sosyal ağda yer alan bilgiyi gerçekmiş gibi gösterdi. 2003 yılında yapılan ve bilimsel kaynağı olmayan bu araştırma “Dünyanın coğrafi merkezi” isimli makaleydi.

O zamanki Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü kent merkezinde iddiaların doğru olduğuna dair açıklama da yaptı ve 2016 yılında şehrin girişine “Dünyanın Merkezi Çorum’a Hoş Geldiniz” şeklinde bir tabela asıldı. Anadolu Ajansı tarafından servis edilen haber daha sonra yayından kaldırıldı ve haberin sehven yapıldığı belirtildi.

photo_2

2018 yılında ulusal basın bu iddiaları tekrar haberleştirdi. 2018 yılında Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, bu iddialar üzerine "Çorum dünyanın merkezi olarak belirlendikten sonra turizmi canlandı"ifadesini de kullanmış. Gül, açıklamasında turizmin canlanmasını Çorum’un Google tarafından dünyanın merkezi ilan edilmesine bağlamış.

photo_3

NASA ve Google Çorum’u Dünyanın Merkezi İlan Etmedi

Wikipedia’da yer alan “Dünyanın Coğrafi Merkezi” isimli makalenin iddianın yayıldığı tarih olan 2016 tarihli görünümüne ulaşılabiliyor. Alman Holger Isenberg’in çalışmasına atıfta bulunan makalede dünyanın merkezinin 40°52′N34°34′E koordinatlarına denk gelen Çorum olduğu ifade edilmiş. Ayrıca bu atıftaki kaynağın güvenilir olmadığı da belirtilmiş.

photo_4

Holger Isenberg uygarlıklar, astronomi, tarihle ilgilenen bir mühendis. Isenberg, 2003 yılında dünyanın coğrafi merkezi olarak Çorum’un koordinatlarını vermiş fakat aynı yazısında Mars’ta piramitlerin olduğunu da iddia etmiş. Isenberg’in bu konular hakkında onaylanmış bilimsel bir makalesi de bulunmuyor.

Wikipedia’da İngilizce olarak yer alan “Dünyanın Coğrafi Merkezi” başlıklı makalenin son olarak Mart 2021’de güncellenmiş fakat değişiklik söz konusu değil. Yapılan değişikliklerin arasında Google’ın Çorum’u dünyanın merkezi olarak işaretlediğine dair haberlerden bahsediyor ve bu konuya kaynak olarak da Hürriyet Daily News’in 2016’da ki haberi gösteriliyor.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından 19 Nisan 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Çorum’un Google ve NASA tarafından Dünya’nın merkezi olduğu iddia edilmişti. Google’ın ya da NASA’nın bu konuya dair resmi açıklaması, makalesi bulunmuyor. 2016 yılında ortaya atılan ve 2018 yılında yeniden yayılan bu iddianın kaynağı bir Wikipedia makalesinin değiştirilmesi ve dönemin belediye başkanlarının basın açıklamalarında bulunmaları. Makalede yer alan ve dünyanın merkezinin Çorum olduğunu ifade eden güncel Wikipedia yazısındaki kaynak ise böyle bir iddiayı doğrulamak adına güvenilir bir kaynak değil.

Sonuç olarak;

Google ve NASA Çorum’u dünyanın merkezi ilan etti.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Nisan 2021 Son Güncelleme:   3 Mayıs 2021