Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf Galler milli takımından 2 kişinin trafik kazasında ölmesi sonucu takım arkadaşları onları anmak için maç öncesinde verdiği farklı pozu gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 3 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Galler Milli Takımının Verdiği Farklı Poz İle İlgili İddia

Bir Instagram sayfası tarafından 3 Temmuz 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafın Galler milli takımından 2 kişinin trafik kazasında ölmesi sonucu takım arkadaşlarının onları anmak için maç öncesinde verdiği farklı pozu gösterdiği iddia edildi. Gönderi 47 binden fazla görüntülenme alırken 8 bine yakın da beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  Galler Milli Takımının, 2008 yılında trafik kazasında kaybettikleri iki takım arkadaşı için; onları yaşatmak adına yerlerini boş bırakarak çekildikleri ritüel takım fotoğrafı..
photo_1

Galler Milli Takımı Maç Önceleri Genellikle Diğer Takımlardan Farklı Poz Veriyor

Galler turnuvadaki başarılarıyla birlikte maç öncesi verdiği pozlarla da dikkat çekiyor. Galler milli takımının son yıllarda maç öncesi takım fotoğrafların incelendiğinde diğer takımlara göre daha farklı poz verdiği açıkça görülebiliyor. Instagram paylaşımında yer alan fotoğraf da 2018 Dünya Kupası’nda Gürcistan maçı öncesinde çekilmiş bir kare.

photo_2

Takımlardaki diğer futbolcuların dizilişi Galler Milli Futbol Takımından farklılık gösteriyor. Örneğin EURO 2020’de Türkiye Milli Futbol Takımı, Galler maçı öncesi aşağıdaki gibi dizilmişti. Bu 6/5 dizilim çoğu takımda da geçerli olan bir dizilim.

Türkiye Milli Futbol Takımı EURO 2020
Türkiye Milli Futbol Takımı EURO 2020
İtalya Milli Futbol Takımı EURO 2020
İtalya Milli Futbol Takımı EURO 2020

Galler'in maç öncesi verdikleri farklı pozların tarihi oldukça eskiye dayanıyor. 2002'de İtalya'ya karşı 2-1'lik bir galibiyetten önce de benzer şekilde dizildikleri görülebilir.

2002 İtalya-Galler Maçı
2002 İtalya-Galler Maçı

Galli futbolcu Joe Ledley, 2016'da Wales Online’a konuyla ilgili bir demeç vermiş. Bu dizilimlerin tamamen doğaçlama bir yanlışlıktan kaynaklandığını belirtmiş. Daha sonraki maçlarda ise bunun bir totem haline geldiğini ifade etmiş. Galli futbolcular için bir şans niteliği olarak başlayan bu pozlar her maç öncesi farkı dizilimleri görülüyor.

Bu farklı pozların dışında Galler, 2015 yılında Bosna Hersek maçından önce 6/5 dizilimini başarıyla gerçekleştirmişti.

photo_6

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından paylaşılan fotoğrafta Galler milli takımından iki kişinin trafik kazasında ölmesi sonucu takım arkadaşlarının onları anmak için maç öncesinde her zamankinden farklı poz vererek fotoğraf çektirdiği iddia edilmişti. Fakat Galler’in son yıllardaki maç öncesi takım fotoğrafları genel olarak diğer takımların 6/5 diziliminden farklı olarak gerçekleşiyor. Galli futbolcular farklı maç öncesi pozları vermeye 2002 yılında başlamış. Futbolcu Joe Ledley, 2016'da bu durumun tamamen doğaçlama geliştiğini belirtmiş. Daha sonraki maçlarda ise bu dizilimin bir totem haline geldiğini ifade etmiş.

Sonuç olarak;

Sonuç olarak, fotoğrafın Galler milli takımından 2 kişinin trafik kazasında ölmesi sonucu takım arkadaşlarının onları anmak için maç öncesinde verdiği farklı pozu gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Temmuz 2021 Son Güncelleme:   13 Temmuz 2021