Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fransa'daki bir grup polis, Covid-19 politikalarını protesto etmek için kelepçelerini yere attı.

Yanlış
Bu iddia 6 Aralık 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Fransa'da Polisler, Hükümetin Covid-19 Politikalarına Karşı Protesto mu Yaptı?

Bir Twitter hesabı tarafından 6 Aralık 2021 tarihinde paylaşılan videonun Fransa'da hükümetin Covid-19 politikalarını protesto etmek için kelepçelerini yere attan bir grup polisi gösterdiği iddia edildi. İddiada yer alan video bin defa görüntülenmiş.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Fransa'daki bir grup polis, bilim adamları ve hükümetin faşist dayatmalarını protesto etmek için kelepçelerini yere attı.
photo_1

Söz konusu iddia yerli ve yabancı birçok sosyal medya hesabı tarafından da paylaşılmış. İddia, Newtral tarafından da incelenmiş.

Video Polislerin Covid-19 Protestosunu mu Gösteriyor?

Videodan alınan ekran görüntüleri arama motorlarında tersten aratıldığında, iddia videosunun ilk defa 14 Haziran 2020 tarihinde Fransa’nın Val-d'Oise bölgesinden bir siyasi parti tarafından paylaşıldığı görülüyor. “DÜN GECE - Champs-Elysées'de öfkeli polislerin eylemi” başlığı ile yayınlanan videoda polislerin dönemin Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner’i istifaya davet ettiği sloganlar da duyuluyor. Castaner, 18 Ekim 2018 ile 6 Temmuz 2020 tarihleri arasında İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı. Fransa’da Covid-19 kısıtlamalarına karşı kitlesel protestolar ise 2021 yılının yazında başladı. Macron hükümetinin temmuz ayında getirdiği aşı zorunluluğu ve sağlık ruhsatı ile birlikte Fransa’da aşı karşıtları ağustos ayında kitlesel bir şekilde sokağa çıktı. Fransa hükümeti son olarak Kasım 2021’de Covid-19’a karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bu tarihler arasında ülkede İçişleri Bakanı olarak Gérald Darmanin, Sağlık Bakanı olarak ise Olivier Veran görev yaptı.

photo_2

Arama motorlarında anahtar kelimeler kullanılarak yapılan aramalarda Haziran 2020’de Fransa’da yaşanan polis eylemlerinin yerli ve yabancı birçok haber sitesinde yer aldığı görülüyor. 25 Mayıs 2020’de George Floyd’un ABD’nin Minneapolis eyaletinde gözaltına alınırken polisin aşırı şiddet uygulaması sonucu ölmesi Fransa’da da etki bulmuş ve polis şiddetine karşı birçok Fransız sokaklara çıkmıştı. Haziran ayında Fransız hükümetinin “chokehold” adı verilen etkisiz hâle getirme yöntemini yasaklaması ve Castaner’in, "Artık bu uygulama polis ve jandarma okullarında öğretilmeyecek. Kolluk kuvvetlerinin ırkçılık yapmasına sıfır tolerans göstereceğiz. Irkçılık yaptığına dair güçlü şüpheler bulunan polisler de görevden alınacak" açıklaması üzerine polisler, ülkenin birçok yerinde protesto gösterileri düzenledi. Fransız polisleri kendi uygulamalarının Floyd vakası gibi aşırı şiddet kullanılan olaylarla bir paralelliğe sahip olmadığını savunup, ülkenin birçok yerinde kelepçelerini yere atarak protesto gerçekleştirdiler. İddiaya konu olan videonun da bu protestolardan birinde çekildiği Sputnik Fransa’nın Youtube videosunda görülüyor. 14 Haziran 2020’de yüklenen videonun açıklama kısmında bir düzine polis memurunun 13 Haziran’ı 14’üne bağlayan gece Paris’te Arc de Triomphe önünde eylem yaptığı belirtilmiş. Polislerin kelepçelerini yere attığı gece AFP, Line Press ve LeHuffPost tarafından da görüntülenmiş.

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından 6 Aralık 2021 tarihinde yapılan paylaşımda Fransa’da polislerin, hükümetin Covid-19 politikalarını protesto etmek için kelepçelerini yere attığı iddia edilmişti. İddiada yer alan video 14 Haziran 2020 tarihinde çekilmiş ve polislerin dönemin İçişleri Bakanı Christophe Castaner’i hedef alan protestosunu gösteriyor. Videonun Covid-19 önlemleriyle herhangi bir ilişkisi bulunmuyor.

Sonuç olarak;

Fransa'daki bir grup polisin, Covid-19 politikalarını protesto etmek için kelepçelerini yere attığı iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Ocak 2022 Son Güncelleme:   10 Ocak 2022