Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fox TV’nin gezi olaylarını canlı yayınlamasına rağmen, ABD’de çıkan olayları canlı yayınlamadığı iddiası

Yanlış
Bu iddia 2 Haziran 2020 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Facebook
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Fox TV’nin Gezi Olaylarını Canlı Yayınlamasına Rağmen, ABD’de Çıkan Olayları Canlı Yayınlamadığı İddiası

Bir Facebook kullanıcısı tarafından 2 Haziran 2020’de “Fox TV’nin Gezi Olayları’nı canlı yayınlamasına rağmen, ABD’de çıkan olayları canlı yayınlamadığı” iddiasını içeren bir görsel paylaşılmış.

İddia Nasıl Yayıldı?

2013 yılında Gezi Parkı Olayları esnasında, bazı yayın kuruluşları tarafından Taksim’deki gösteriler yayınlanmazken bazı yayın kuruluşları tarafından da canlı olarak verilmişti. Paylaşımdaki iddiaya göre Fox TV görüntüleri yayınlayan kurumlardan biri. Kıyaslandığı olay ise, 25 Mayıs 2020 tarihinde ABD’nin Minneapolis şehrinde George Floyd’un polis tarafından ölümünün ardından çıkan protesto gösterileri.

Fox TV Gezi Parkı Olaylarını Yayınladı mı?

Gezi Parkı Olayları, Taksim Gezi Parkı’nın Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamı içinde Topçu Kışlası’na dönüşmesini engellemeye yönelik başlamıştı. 28 Mayıs 2013 tarihinde başlayan eylemler, 30 Ağustos 2013’e kadar sürmüştü. Paylaşılan görselde iddia için, Fox TV’nin 28 Mayıs ve 30 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki paylaşımları incelendi.

15-16 Haziran 2013 tarihinde eylemleri ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun açıklamalarını gösteren bir haber paylaşılmış.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı’nda yer alan sanatçılarla görüşmesine dair bir haber yayınlamış.

Fox TV’nin Gezi Protestoları döneminde protestoları canlı yayınladığına dair herhangi bir görüntü veya bulgu bulunmuyor. Genel olarak bakıldığında Fox TV’nin o dönemde Gezi Protestolarıyla ilgili haber yayınlayan birçok medya kuruluşunun da gerisinde olduğunu görülüyor. 25 Mayıs 2013 – 30 Mayıs 2014 tarihleri arasında 367.227 saniye Gezi Protestolarıyla ilgili haber yayınlamış ve bu süreyle 18. sırada yer alıyor.

Fox TV ABD’de Gerçekleşen Protestoları Göstermiyor mu?

George Floyd’un ölümünün ardından, 27 Mayıs 2020 tarihinde Fox Ana Haber’de Fatih Portakal haber bülteninde ABD’de de yaşanan olayı anlatmış.

Takip eden günlerde de ABD’deki olayların görüntüleri izleyicilerle paylaşılmış.

Sonuç:

İddia YANLIŞ.

Fox TV’nin o dönemde Gezi Protestolarını saatlerce canlı yayınladığını dair bir kanıt yok. O dönemdeki Fox TV, Gezi Parkı içeriği bakımından birçok kanaldan geri durumda. Buna karşılık ABD’deki George Floyd protestoları sürecinde haberleri yayınladığında dair görüntüler ve videolar var. İki olay ve dönem ile ilgili iddiadaki gibi bir yayın politikası söz konusu değil.

Sonuç olarak;

Fox TV’nin gezi olaylarını canlı yayınlamasına rağmen, ABD’de çıkan olayları canlı yayınlamadığı iddiası

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Haziran 2020 Son Güncelleme:   8 Haziran 2020