Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğrafta Türkiye’yi tek başına temsil eden sporcu Ayşe Begüm Onbaşı’dır.

Yanlış
Bu iddia 31 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafta Türkiye’yi Temsil Eden Sporcunun Ayşe Begüm Onbaşı Olduğu İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 30 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda fotoğraftaki sporcunun Ayşe Begüm Onbaşı olduğu iddia edildi. Gönderi, 36 binin üzerinde beğeni ve 2 binin üzerinde retweet aldı.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

   Bugün herkes Ayşe Begüm Onbaşı'nın şampiyonluğunu konuşuyor. Fakat kendisi esasen genetik kodlarımıza işlenmiş "tek başına bile olsa bir Türk dünyaya meydan okur" mottosunun ete kemiğe bürünmüş halidir. Hayatımıza da ilk defa fotoğrafta gördüğünüz gibi tek başına girmişti...
photo_1

Söz konusu iddia, çeşitli kullanıcılar tarafından da sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı.

Fotoğraftaki Jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı mı?

Ayşe Begüm Onbaşı, 28 Mayıs 2021 tarihinde Azerbaycan Bakü’de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda 1. olarak, dünya şampiyonu oldu. 11 yaşından beri milli sporcu olan Onbaşı, aynı zamanda Red Bull atletidir. Dünya ve Avrupa’daki yarışmalarda sık sık altın madalya kazanan Onbaşı “Madalya canavarı” lakabıyla da anılıyor. Bakü’deki dünya birinciliğinin ardından, bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından, aşağıdaki fotoğrafta Türkiye’yi temsil eden jimnastikçinin de Ayşe Begüm Onbaşı olduğu iddia edildi. Hatta aynı tweetin altında, bu sporcunun Ayşe Begüm Onbaşı değil, milli ritmik jimnastikçi Nicole Jasmine Balat olduğu iddiası da bulunuyor.

photo_2

Ancak fotoğrafta Türkiye’yi tek başına temsil ettiği görülen ritmik jimnastikçi Havva Şevval Ergel. 15 Ağustos 2018’de Sözcü tarafından kendisiyle yapılan röportajda, katıldığı ve Türkiye’yi temsil ettiği özel turnuvadan da bahsediyor. Haberde Havva Şevval Ergel’in, bu özel turnuvaya annesinin açtığı kulüp üzerinden katıldığı da belirtilirken, iddiada yer alan fotoğrafa da yer verilmiş.

photo_3

photo_4

Havva Şevval Ergel, ING Bank tarafından 2018 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için çekilen reklam filminde de yer almış

photo_5

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından paylaşımda fotoğraftaki sporcunun Ayşe Begüm Onbaşı olduğu iddia edilmişti. Bakü’de düzenlenen yarışmada Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Onbaşı’nın başarısı sosyal medyada sıklıkla paylaşıldı. Ancak söz konusu fotoğrafta yer alan ve Türkiye’yi tek başına özel bir turnuvada temsil eden kişi, ritmik jimnastikçi Havva Şevval Ergel.

Sonuç olarak;

Fotoğraftaki sporcunun Ayşe Begüm Onbaşı olduğu iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Haziran 2021