Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraflar, CNN muhabiri Clarissa Ward’un Taliban Kabil’e girdikten sonraki değişimini göstermektedir.

Kısmen Yanlış
Bu iddia 16 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafların CNN Muhabirinin Taliban Kabil’e Girdikten Sonraki Değişimini Gösterdiği İddiası

Bir Twitter sayfası tarafından 17 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafların, CNN muhabiri Clarissa Ward’un Taliban Kabil’e girdikten sonraki değişimini gösterdiği iddia edildi.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

  #Afganistan'dan gelişmeleri aktaran CNN muhabiri Clarissa Ward'ın kıyafeti, Taliban'ın Kabil'e girmesi sonrası böyle değişti
photo_1

Benzer iddialar Türk ve yabancı sosyal medya kullanıcıları tarafından da 16-17 Ağustos 2021 tarihlerinde sıklıkla paylaşıldı.

Muhabir Clarissa Ward İddialara Nasıl Cevap Verdi?

Söz konusu fotoğraf, CNN muhabiri Clarissa Ward’un yayın sırasında giydiği kıyafetin Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin ardından yaşanan değişimi gösterdiği iddiası ile sık sık paylaşıldı.

photo_2

CNN’in resmi sitesinde Clarissa Ward tarafından yapılan haberler aratıldığında, söz konusu iki fotoğrafın alıntılandığı yayınlara ulaşmak mümkün. İlk fotoğraf, 15 Ağustos 2021 tarihinde Kabil’den yapılan yayından alınırken, ikinci fotoğraf ise 16 Ağustos tarihli yayından alınan bir kare. İki fotoğraf arasında bir gün olduğu iddiası doğru.

photo_3

Ancak CNN muhabiri Clarissa Ward, söz konusu iddianın yayılması üzerine, kıyafetindeki değişikliğin sebebinin bütünüyle Taliban’ın Kabil’e girmesi ile bağlantılı olmadığını belirten bir tweet attı. Ward, Kabil sokaklarında tamamen kapalı olmasa da hep başörtüsü kullandığını açıkladı ve üst taraftaki fotoğrafın özel bir yerleşkenin içinden olduğunu söyledi. Clarissa Ward onaylanmış Twitter hesabından 16 Ağustos 2021 tarihinde verdiği cevabında kullandığı ifadeler şu şekilde:

“Bu ‘meme’ yanlış. Üstteki fotoğraf özel bir yerleşkenin içinde. Alt taraftaki fotoğraf ise Kabil'in Taliban tarafından ele geçirilmiş sokaklarında. Daha önce Kabil'de sokakta hep başörtüsü takardım, saçlarım tamamen kapalı ve abaya giyerek olmasa da. Yani bir fark var ama bu kadar keskin değil.”

photo_4

CNN’in sitesinde Ward tarafından Afganistan’dan yapılan diğer yayınlar incelendiğinde, Ward’un daha önce de bahsettiği yerleşkenin içindeyken başörtüsü kullanmadan yayın yaptığı görülüyor. Yerleşke yerine sahadan yapılan bazı yayınlarda da Ward’un tamamen kapalı kıyafetler giydiği görülebilir.

photo_5

İddia KISMEN YANLIŞ

17 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafların, CNN muhabiri Clarissa Ward’un Taliban Kabil’e girdikten sonraki değişimini gösterdiği iddia edilmişti. Benzer iddialar sosyal medyada sıklıkla yayılırken muhabir Clarissa Ward, söz konusu kıyaslamanın doğru olmadığını, Kabil sokaklarında tamamen kapalı olmasa da hep başörtülü yayın yaptığını belirten bir tweet yayımlamıştı. Ward, iddialara verdiği cevapta başının açık olduğu görülen fotoğrafın ise özel bir yerleşkenin içinden yayın yaparken olduğunu belirtiyor. CNN sitesinde yer alan kayıtlara göre, Ward’un Afganistan’dan yaptığı yayınlarda yerleşkenin içinden bildirirken başörtüsü kullanmadığı, sahadan yayın yaparken ise abaya tarzı kıyafetler giydiği yayınlara rastlamak mümkün.

Sonuç olarak;

Fotoğrafların, CNN muhabiri Clarissa Ward’un Taliban Kabil’e girdikten sonraki değişimini gösterdiği iddiası Kısmen Yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ağustos 2021 Son Güncelleme:   23 Ağustos 2021