Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf Türkiye’ye gelen Afgan mültecileri gösteriyor.

Yanlış
Bu iddia 9 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafın Türkiye’ye Gelen Afgan Mültecileri Gösterdiği İddiası

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 9 Ağustos 2021 tarihinde yapılan paylaşımda, gönderideki fotoğrafın Türkiye’ye gelen Afgan mültecileri gösterdiği iddia edildi. Gönderi 420’den fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

    Ülkemde mülteci istemiyorum. Bunlar savaştan kaçıp gelmiş olamaz. Hepsi genç erkek. Nerede kadın, çocuk, yaşlı?#AfganlarıAlmayın
photo_1

Paylaşımdaki Fotoğraf Gerçekten Türkiye’ye Gelen Afganları mı Gösteriyor?

2021’in ilk 6 ayında 5 binden fazla sivilin zarar gördüğü Afgan iç savaşı yüzünden ülkeden özellikle İran ve Pakistan’a birçok göç yaşandı. Ülkede yaşanan şiddet arttıkça daha fazla insan göç için ülkeyi terk ediyor. Son zamanlarda da sosyal mecralarda Afgan mültecilerin Türkiye’ye geldiğine yönelik birçok tweet atılmaya başlandı.

9 Ağustos’ta bir Twitter kullanıcısı, Afgan mültecilerin Türkiye’ye gelmesini eleştiren bir tweet paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta büyük bir insan akımı gerçekleştiği gözüküyor ve paylaşıma yazılan açıklama okunduğunda da fotoğraftaki insanların Türkiye’ye geldiği iddia ediliyor.

Paylaşılan görsel internette aratıldığında ise fotoğrafın 2015 yılında çekildiği görülüyor. Jeff J Mitchell adlı sanatçının çektiği fotoğraf aynı şekilde lisanslı bir şekilde GettyImages’da da görülebiliyor. Fotoğrafın açıklamasında ise şu yazıyor:

“23 Ekim 2015'te Slovenya'nın Rigonce kentindeki Rigonce köyünden Brezice mülteci kampına doğru yürürken göçmenlere polis tarafından tarlalarda eşlik ediliyor. Yetkililer, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın en büyük insan göçüyle başa çıkmak için çabalarını yoğunlaştırırken, binlerce göçmen Hırvatistan arasındaki sınırı geçerek Slovenya'ya yürüyor.”

Açıklamadan da anlaşıldığı üzere, fotoğraf Türkiye’de değil 23 Ekim 2015 tarihinde Slovenya’da çekilmiş. Bu nedenle iddianın Türkiye’ye gelen Afgan mültecileri gösterdiği iddiası yanlıştır.

photo_2

İddia YANLIŞ

9 Ağustos 2021 tarihinde bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan görselin Türkiye’ye gelen Afgan göçmenleri gösterdiği iddia edilmişti. Fotoğraf kontrol edildiğinde ise fotoğrafın sahibinin Jeff J Mitchell olduğu gözüküyor. Fotoğraf ise 2015 yılında Slovenya’da çekilmiş.

Sonuç olarak;

Fotoğraf Türkiye’ye gelen Afgan mültecileri gösterdiği iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   10 Ağustos 2021