Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf tarihteki ilk ambulansı göstermektedir.

Yanlış
Bu iddia 13 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafın Tarihteki İlk Ambulansı Gösterdiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 13 Mayıs 2021 tarihinde yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafın tarihteki ilk ambulansı gösterdiği iddia edildi. Paylaşım 400'ün üzerinde beğeni ve 600'ün üzerinde alıntılama almış. 

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Tarihteki ilk ambulans.
photo_1

Benzer iddialar çeşitli tarihlerde dünya genelinde paylaşılmış. İddia daha önce Full Fact ve Check Your Fact gibi doğruluk kontrolü platformları tarafından incelenmiş.

Fotoğraf Tarihteki İlk Ambulansı mı Gösteriyor?

Google Images’da tersine görsel arama yöntemiyle söz konusu fotoğraf aratıldığında, Getty Images ajansı kaynaklı fotoğrafa ulaşmak mümkün. 29 Temmuz 1941 tarihli fotoğrafın açıklamasında ise “Home Guard tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış ve yapılmış tek kişilik bir gaz karşıtı ambulans ve resüsitatör.” ifadeleri yer alıyor.

photo_2

Home Guard, İkinci Dünya Savaşı sırasında Mayıs 1940'ta İngiltere'nin Alman işgaline karşı 'son savunma hattı' olarak kurulmuştu. 14 Mayıs 1940'ta, Savaştan Sorumlu Devlet Bakanı Anthony Eden, 17 ile 65 yaş arasındaki erkekleri yeni bir kuvvete, Yerel Savunma Gönüllülerine (LDV) kayıt olmaya çağıran bir yayın yaptı. Temmuz ayına kadar, yaklaşık 1,5 milyon erkek kaydoldu ve bu halk ordusunun adı daha sonra Home Guard olarak değiştirildi. Fotoğraf da Home Guard tarafından kullanılmış olan bir ambulansı gösteriyor. Bununla birlikte, 1941 tarihli bu fotoğraf tarihteki ilk ambulans servisini göstermiyor. Ambulans sistemleri bu tarihten yüzyıllar önce de mevcuttu.

Indiana Health Integrated Care raporlarına göre, dünya çapında ilk ambulans, 1487'de Malaga kuşatması sırasında İspanyol kuvvetleri tarafından kullanılmış. Aynı bilgiye 2010 tarihli “EMS: A Practical Global Guidebook” isimli kitapta da ulaşmak mümkün. Bunun yanında sivil ambulans hizmetlerinin başlaması 19. yüzyılı bulurken, bilinen ilk hastane tabanlı ambulans hizmeti, 1865'te Ohio, Cincinnati'deki Commercial Hospital’da oluşturuldu. 19. yüzyılın sonlarından itibaren Birleşik Krallık'ta sivil ambulans hizmetleri tanıtıldı.

photo_3

photo_4

İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafın tarihteki ilk ambulansı gösterdiği iddia edilmişti. Fotoğraf 1941 yılında Home Guard isimli İngiliz halk ordusunun kullandığı bir ambulansı gösteriyor. Bununla birlikte tarihte ambulans kullanımı 1941 yılından çok daha eskiye dayanıyor. Çeşitli kaynaklarda bilinen ilk ambulans kullanımının 1487'de Malaga kuşatması sırasında İspanyol kuvvetleri tarafından olduğu belirtiliyor.

Sonuç olarak;

Fotoğrafın tarihteki ilk ambulansı gösterdiği iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Kasım 2021