Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf Nazi Almanyası'nda deneylere maruz kalan esir Yahudi çocukları gösteriyor. Çılgın Hırsız'daki Minion'lar ise bu çocuklardan esinlenerek oluşturulmuş.

Yanlış
Bu iddia 8 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    5 Dakika

Fotoğrafın Nazi Almanyası'nda Deneylere Maruz Kalan Esir Yahudi Çocukları Gösterdiği ve Minionların Bu Çocuklardan Esinlendiği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 8 Ağustos 2021’de yapılan paylaşımda yer alan fotoğrafın Nazi Almanyası’nda deneylere maruz kalan esir Yahudi çocukları gösterdiği ve Çılgın Hırsız filminde bulunan “minion” karakterlerinin bu çocuklardan esinlenilerek oluşturulduğu iddia edildi. Gönderi 58 binin üzerinde görüntülenme ve 11 binden fazla beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Minionlar gerçekte Nazi Almanyası’nda üzerlerinde farklı deneyler yapılmak için toplanan esir yahudi çocuklardır.

Minionlar ve Esir Yahudi Çocuklar Arasında Kurulan Bağlantılar

İlk defa Çılgın Hırsız’da eğlenceli, küçük ve sarı renkli karakterler olarak izlediğimiz Minionlar ile Nazi Almanyası’nda yaşanan soykırımda çeşitli deney ve işkencelere maruz bırakılan esir Yahudi çocuklar arasında sosyal medyada yayılan iddialara göre bir bağlantı bulunuyor.

2010’da vizyona giren film üzerine yayılan iddiaya dair bulabildiğimiz en eski tarihli paylaşım 2013 yılına ait. İddia bir çok ülkede yayılmış ve daha önce Malumatfuruş tarafından da ele alınmış.

Dolaşımda olan iddialarda kullanılan görselde yer alan kostümlü insan grubu, kıyafetlerinin Minionlar’a benzerliği ile dikkat çekiyor. İddianın bağlamı bu benzerlik üzerine kuruluyor ve başka bir dayanağı bulunmuyor.

photo_1

İddialardan bazıları; filmde yer alan Minionlar’ın seslerinin ince ve yüksek olarak kurgulanmasının Nazi Almanyası’nda işkencelere maruz kalan çocukların seslerini çağrıştırmak için olduğunu öne sürüyor.

Bazıları ise Almanca bilmeyen Yahudi çocukların ne dedikleri anlaşılmadığı için filmde yer alan Minionlar’ın da anlaşılmaz bir şekilde konuşturulduğunu iddia ediyor.

photo_2

Fotoğraf Nazi Almanyası’nda Esir Tutulan Çocukları mı Gösteriyor?

İddialarda kullanılan fotoğraf, Naziler iktidara gelmeden, henüz I. Dünya Savaşı bile başlamamışken, İngiliz Kraliyet Donanması denizaltılarında yapılan bir eğitim esnasında çekilmiş ve yaklaşık olarak 1909’a ait.

photo_3

1907’de Sidney Stewart Hall, Oswald Rees ve RH Davis denizaltı kaçış operasyonlarında kullanılmak üzere işe yarar bir kostüm üretmek için bir araya gelmiş ve bu iş birliğinden amaca uygun aparatlar ve kostümler doğmuş. İddiadaki görselde yer alan kıyafetler, 1908’de patentlenmiş olan ve “Hall-Rees Patent Independent Breathing Apparatus” isimli bu denizaltı kaçış kostümlerini gösteriyor.

Minionlar’ın esin kaynağı, iddiada kurulan benzerlik bağlantısı göz önüne alındığında Nazi Almanyası’nda esir tutulan Yahudi çocuklar olmadığı gibi muhtemelen fotoğrafın gösterdiği esas insanlar olan İngiliz Kraliyet Donanması denizaltılarında görev alan askerler de değil.

Minionlar Neden Bu Şekilde Tasarlandı?

İlk olarak 2010’da "Despicable Me" ile tanıştığımız Minion karakterlerinin yaratım ve ilham süreçleri ile ilgili bilgileri filmin yaratıcı ekibi ile yapılan röportajlardan edinebiliyoruz.

Senaristler Cinco Paul ve Ken Daurio ile yapılan bir röportaja göre; Minionlar ilk etapta filmin baş karakteri olan Gru’ya yardımcı olmak üzere senaryoda sadece “Minionlar” olarak geçen taslak karakterlermiş. Minionlar’ın asıl yaratıcısı ise bu karakterlere anlaşılmayan bir dilde konuşmalar, küçük miktarda şapşallık ve Minionlar'ın diğer karakteristik özellikleri ile hayat veren filmin yönetmenleri Chris Renaud ve Pierre Coffin

Yönetmenler kendilerine yöneltilen, “Minionlar’ı neden ilk taslakta yer alan basit hallerinden mevcut hallerine getirdiniz?” sorusuna konunun filmin baş karakteri Gru’nun zalim görünümünü kırmak ile ilgili olduğunu söyleyerek cevap vermiş. Yönetmenler, Minionlar'ın ne kadar şapşal olurlarsa, o kadar iyi olacaklarına karar vermiş. Bunun yanında Minionlar’ın sorumsuz ve çocuk gibi karakterler olmaları, sahipleri Gru’yu çocukların ebeveynlerini tartışmasız ve sorgulamadan sevmeleri gibi sevmelerine; bu sayede Gru’nun da daha sevilesi bir karakter olmasına aracı olmuş.

photo_4

Minionlar’ın yaratım sürecinde; daha önce Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda Oompa Loompalar, Yıldız Savaşları’nda ise Jawalar olarak örneklendirebileceğimiz küçük, kalabalık ve neredeyse aynı tipte yaratılan karakterlerin başarılarının da etkisi olmuş olabilir fakat iddiada kullanılan fotoğraf ile bir ilgileri olmadığını söyleyebiliriz.

İddia YANLIŞ

Minionlar’a benzer kostümler giymiş bir grup insanı gösteren eski fotoğraf Nazi Almanyası’nda esir tutulan Yahudi çocukları göstermiyor. Fotoğraf Almanya’da ya da Nazi Almanyası zamanında çekilmedi. İddiada yer alan fotoğraf, Kraliyet Donanması’na dahil bir denizaltı eğitimi sırasında İngiltere’de çekilmiş. Minionlar aslında Nazi Almanyası’nda esir tutulan Yahudi çocukları sembolize etmiyor ve Minionlar’ın yaratıcıları muhtemelen 1909’da İngiltere’de bir denizaltı eğitimi sırasında çekilen fotoğrafta yer alan kostümlü insanlardan da esinlenmediler.

Sonuç olarak;

Fotoğrafın Nazi Almanyası'nda deneylere maruz kalan esir Yahudi çocukları gösterdiği ve Çılgın Hırsız filmindeki Minion'ların bu çocuklardan esinlenerek oluşturulduğu iddiası yanlış.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Ağustos 2021