Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf uzun yıllar önce arkadaş olan Elon Musk ve Changpeng Zhao’nun gençliğini göstermektedir.

Yanlış
Bu iddia 2 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Instagram
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafın Elon Musk ve Binance Kurucusu Changpeng Zhao'nun Gençliğini Gösterdiği İddiası

Bir Instagram sayfası tarafından 2 Temmuz 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafın Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ve Elon Musk’ın gençliğini gösterdiği ve ikilinin arkadaş olduğu iddia edildi. Paylaşım 5 bine yakın beğeni almış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Uzun yıllar önce Binance CEO’su ve Elon Musk’ın arkadaş olduğunu biliyor muydunuz?
photo_1

Benzer iddialar aynı fotoğraf kullanılarak daha önce de paylaşılmıştı.

Fotoğrafta Elon Musk’ın Yanındaki Kişi Kim?

Sosyal medyada sıklıkla söz konusu fotoğrafın Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao ve Elon Musk’ın üniversite günlerinden olduğu iddia edilmiş. Bu hesapların bazıları sonradan, mizahi amaçlı paylaşım yaptıklarını da belirtmişler. Bunun örneklerinden biri aşağıdaki Bitcoin Archive isimli hesabın paylaşımında görülebilir.

photo_2

Söz konusu fotoğraf Elon Musk 1990-1992 yılları arasında Kanada’daki Queens Üniversitesi’nde okurken çekilmiş. Queens Üniversitesi’nin mezun sayfasında, Musk’ın üniversitede iki sene geçirdiği ve 94’te mezun olacak sınıfta yer aldığı belirtiliyor. Fotoğrafta Musk’ın üzerinde de okulun armasının yer aldığı cekette 94’ yazdığı görülüyor. Elon Musk’ın Queens Üniversitesi’nde geçirdiği yıllardan bahsettiği yazıda, kendisi gibi 94’ sınıfında olan ve İsviçre’de büyümüş Kanadalı oda arkadaşı Navaid Farooq’tan yakın arkadaşı olarak bahsediyor.

photo_4

Musk, 1992 yılında ise Queens’ten ABD’deki Pensilvanya Üniversitesi’ne transfer olmuş ve fizik ve ekonomi alanındaki diplomalarını buradan almış. Elon Musk hakkında Ashlee Vance tarafından yazılan ve 2015’te yayınlanan “Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Fantastik Bir Gelecek için Görev” isimli biyografide bu fotoğrafı da görmek mümkün. Kitapta Elon Musk’ın yabancı öğrencilerle aynı yurtta kaldığı ve fotoğrafta Elon Musk’ın yanındakinin, oda arkadaşı olduğu belirtiliyor.

photo_5

photo_6

Binance’in kurucusu Changpeng Zhao 1977, Elon Musk ise 1971 doğumlu. Aralarında 6 yaş olduğu düşünüldüğünde, ikilinin aynı üniversitede fotoğraf çektirme ihtimalinin düşük olduğu görünüyor. Bunun yanı sıra, Changpeng Zhao Çin’de doğup ardından ailesi ile Kanada’ya taşındıktan sonra, lisans eğitimini McGill Üniversitesi’nde tamamlamış.

İddia YANLIŞ

Bir Instagram sayfası tarafından paylaşılan fotoğrafın Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ve Elon Musk’ın gençliğini gösterdiği ve ikilinin arkadaş olduğu iddia edilmişti. Ancak fotoğraf, Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’yu değil, Elon Musk’ın Kanada’da Queens Üniversitesi’ndeki yıllarından oda arkadaşı Navaid Farooq’u gösteriyor. Söz konusu fotoğraf, Ashlee Vance tarafından yazılan biyografik kitapta da yer almış.

Sonuç olarak;

Fotoğraf uzun yıllar önce arkadaş olan Elon Musk ve Changpeng Zhao’nun gençliğini göstermektedir.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Temmuz 2021 Son Güncelleme:   14 Temmuz 2021