Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!

Fotoğraf, Covid-19 Aşısı sebebiyle simsiyah gözlerle doğan insanüstü bebeği göstermektedir.

Yanlış
Bu iddia 7 Ekim 2021 tarihinden itibaren yayılmaya başladı.
İddianın yayıldığı mecra : Twitter
GÜNDEMDE
Okuma Süresi    3 Dakika

Fotoğrafın Covid-19 Aşısı Sebebiyle Simsiyah Gözlerle Doğan İnsanüstü Bebeği Gösterdiği İddiası

Bir Twitter hesabı tarafından 7 Ekim 2021 tarihinde paylaşılan fotoğrafın Covid-19 aşısı sebebiyle simsiyah gözlerle doğan insanüstü bebeği gösterdiği iddia edildi. Paylaşım 340 retweet alırken 774 beğeni toplamış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Korona Aşısnın, Simsiyah Gözlü 'İnsanüstü' Bebekleri. Meksika'da aşılı anne-babadan, Melez Bebekler dünyaya geliyor. Çok hızlı yaşlanıyorlar, yaşlarına uygun olmayan hareketler yapıyor, ikinci haftada emekliyor ve 3 aylıkken yürüyebiliyorlar. İzleyin…

Paylaşımda Yer Alan Bebeğin Görüntüleri Ne Zaman Kaydedildi?

Twitter paylaşımındaki video “larasaadeddine1” ismine sahip bir TikTok kullanıcısı tarafından Temmuz 2021 tarihinde paylaşılmış. 4,3 milyon kullanıcı tarafından izlenen bu videonun açıklamasında Covid-19 aşısı ile alakalı herhangi bir açıklama bulunmuyor. Videonun açıklamasında, Reve isimli bebeğin 2 kilogramdan daha hafif doğduğu ve 2 günlükken başını dik tutabilmesinden bahsediliyor.


Reuters, analizinde ikiz bebeklerin annesine ulaştığını belirtmiş. Anne, bu videonun ABD’de henüz aşılanmanın başlamadığı 2020 yılı Ağustos ayında çekildiğini belirtmiş. Bu durumda şu an 2 yaşından büyük olan bu bebeğin ebeveynleri doğum öncesinde Covid-19 aşısı olmamış oluyor.

TikTok hesabında ikiz bebeklerine ait videoları paylaşan anne, çocuğunun gözlerinin korkunç olduğuna dair yorumlar aldığını belirtmiş. Bu yorumlardan sonra anne, Reve isimli bebeğinin büyümüş hâlini paylaşarak bebeğinin gözlerinin normal olduğunu bir video ile kanıtlamış.


Ayrıca, aşının uygulanmaya başlanmamış olduğu Kasım 2020 tarihinden beri bebeklerini paylaşan annenin TikTok hesabında çocuklarının yaş almış olduğu gözüküyor. Böylece Twitter paylaşımındaki videodan farklı olarak ikizlerin gözlerinin beyaz olması gereken bölgenin zaman içerisinde siyahtan beyaza döndüğünü görmek mümkün.


İddia YANLIŞ

Bir Twitter hesabı tarafından paylaşılan fotoğrafın Covid-19 aşısı sebebiyle simsiyah gözlerle doğan insanüstü bebeği gösterdiği iddia edilmişti. Twitter paylaşımındaki video “larasaadeddine1”ismine sahip bir TikTok kullanıcısı tarafından Temmuz 2021 tarihinde paylaşılmış. 4,3 milyon kullanıcı tarafından izlenen bu videonun açıklamasında Covid-19 aşısına ile alakalı herhangi bir açıklama bulunmuyor. Reuters incelediği bu analizinde ikiz bebeklerin annesine ulaştığını belirtmiş. Anne, bu videonun ABD’de henüz aşılanmanın başlamadığı 2020 yılı Ağustos ayında çekildiğini belirtmiş. Ayrıca, Kasım 2020 tarihinden beri bebeklerini paylaşan annenin TikTok hesabında çocuklarının yaş almış olduğu gözüküyor böylece gözlerinin ilk doğdukları hâlde gibi olmadığını görmek mümkün.

Sonuç olarak;

Fotoğrafın Covid-19 Aşısı sebebiyle simsiyah gözlerle doğan insanüstü bebeği gösterdiği iddiası yanlıştır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Ekim 2021 Son Güncelleme:   25 Ekim 2021